Eko- okullar programının okul öncesi dönemdeki çocukların çevreye yönelik tutum ve farkındalıklarına etkisi
The effect of the eco- schools program on preschool children's attitudes and awareness towards the environment
  1. Tez No: 900147
  2. Yazar: RÜMEYSA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmanın amacı okul öncesi dönemde Eko-Okullar programı uygulanan ve uygulanmayan 60- 66 aylık çocukların çevreye ilişkin tutum ile farkındalıklarının karşılaştırmalı olarak incelenmesidir Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim senesinde Konya ili Selçuklu, Meram, Karatay ilçelerinde yer alan Eko-Okullar programı uygulanan ve uygulanmayan 6 okulda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 100 deney 100 kontrol olmak üzere toplam 200 okul öncesi eğitime devam eden 60-66 aylık çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmada yarı deneme modelleri arasında yer alan ön test son test eşitlenmemiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma verileri“Demografik Bilgi Formu”ile“Okul Öncesi Çocukları İçin Çevre Farkındalık ve Tutum Ölçeği”(EAASPC) aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizinde demografik özellikler için frekans ile yüzde, ölçeklere ait aritmetik ortalama ve standart sapma gibi betimsel istatistikler tercih edilmiştir. Gruplar arası farklılıkları analiz edebilmek için bağımsız örneklem t testi, bağımlı örneklem t testi ile tek yönlü varyans analizi (ANOVA)'ne başvurulmuştur. İstatistiki anlamlılık % 95 güven aralığında incelenmiştir. Yapılan analiz sonucunda deney grubu ön test-son testin arasında anlamlı farkın olduğu ve kontrol grubu ön test- son testi arasında anlamlı düzeyde farkın olmadığı ve kontrol ile deney grubu son testleri arasında anlamlı düzeyde bir farkın bulunduğu sonucuna erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to comparatively examine the attitudes and awareness of 60-66 month-old children who did and did not apply the Eco-Schools program in the preschool period. The research was conducted in 6 schools where the Eco-School program was applied and not applied in Selçuklu, Meram, Karatay districts of Konya province in the 2022-2023 academic year. The study group of the research consists of a total of 200 children who are 60-66 month-old and attending preschool education, 100 experimental and 100 control. The pre-test post-test unequalized control group quasi-experimental design, which is among the quasi-experimental models, was used in the research. The research data were collected through the“Demographic Information Form”and the“Environmental Awareness and Attitude Scale for Preschool Children”(EAASPC). In the statistical analysis of the research, descriptive statistics such as frequency and percentage for demographic characteristics, arithmetic mean and standard deviation of the scales were preferred. In order to analyze the differences between the groups, independent sample t-test, dependent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used. Statistical significance was examined at a 95% confidence interval. As a result of the analysis, it was concluded that there was a significant difference between the pre-test and post-test of the experimental group, that there was no significant difference between the pre-test and post-test of the control group, and that there was a significant difference between the post-tests of the control and experimental groups.