Effects of corruption on fdi inflows in Malaysia
Malezya'da yolsuzluğun doğrudan yabancı yatırımlar üzerindeki etkisi
- Tez No: 509044
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. BETÜL YÜCE DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yolsuzluk, herhangi bir organizasyon ve ülke için, duruma ve koşullara bağlı olarak iki ucu keskin bir kılıç olarak görülmektedir. Yabancı yatırımcılar için yolsuzluk, ev sahibi ülkelere yatırım yapıp yapmayacağına karar vermede hayati bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, etkilenen tarafların doğrudan yabancı yatırımlar (DYY) ile ilgili Malezya'daki bozulmuş faaliyetlerle mücadelede daha iyi çözümler sunmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Çalışmayı desteklemek için SPSS ve EViews yazılımları kullanılarak, Korelasyon ve Regresyon Analizleri yardımlarıyla sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca çalışma genel kanının aksine, Uluslararası Şeffaflık Örgütü tarafından sağlanan Yolsuzluk Algı Endeksi'nin (CPI) yardımıyla, yolsuzluğun 1995-2016 yılları arasında Malezya'daki DYY girişlerine olumlu etkide bulunduğu sonucuna varmıştır. Bunun yanı sıra, pazar büyüklüğünün Malezya'daki DYY girişlerini önemli ölçüde etkilediği tespit edilmiştir. Malezya hükümetinin ekonomik büyümesini önemli ölçüde artıracak daha fazla DYY çekebilmek için pazar büyüklüğünü artırması önerilmektedir. Diğer taraftan Malezya hükümetine, Malezya'daki DYY girişlerine yönelik olarak, yolsuzluğun uzun vadede Malezya'nın ekonomik ve politik geleceğine olumlu etkisini tahmin etmek için hükümet politikasını revize etmesi tavsiye edilmektedir. Yolsuzluk, Malezya'daki DYY girişlerini olumlu yönde etkilese de, oldukça önemsizdir. Malezya'daki yolsuzluk seviyesinin hâlâ yönetilebilir olduğu ve Malezya'yı ciddi biçimde etkilemediği, ancak öngörülemeyen diğer sonuçların denetimi için hala çok önemli olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Corruption has been viewed as double edged sword to any organisation and country depending on situations and circumstances. For foreign investors, corruption plays a vital role for them to decide whether to invest in host countries or not. This study aims to assist affected parties in providing better solutions in combating corrupted activities in relation to foreign direct investments (FDI) inflows in Malaysia. By utilising SPSS and EViews software, further analysis, Correlation and Regression Analysis, aided the study to derive conclusion from the results obtained. With the assistance of Corruption Perception Index (CPI) provided by Transparency International, this study concludes that corruption gives positive effect on FDI inflows in Malaysia by utilising time series data from year 1995 to 2016. Apart from that, market size is discovered to positively effect FDI inflows in Malaysia significantly. Malaysian government is suggested to increase its market size in order to attract more FDI to increase its economic growth remarkably. Malaysian government is recommended to revise its governmental policy to forecast the effect of corruption on FDI inflows in Malaysia whether the positive effect will be beneficial in the long run for Malaysian economic and political prospects. Although corruption positively affects FDI inflows in Malaysia, it is rather insignificant. It can be inferred that corruption level in Malaysia is still manageable and does not influence Malaysia severely but it is still crucial for supervision for other unforeseen outcomes.