Kalp cerrahisi geçirmiş postoperatif entübe hastalarda orofaringeal nemlendirmenin disfaji, ses kısıklığı, susuzluk ve konfor üzerine etkisi: Rondomize kontrollü çalışma.
The effect of oropharyngeal humidification on dysphagia, hoarseness, thirst and comfort in postoperative intubated patients undergoing cardiac surgery: A randomized controlled study
- Tez No: 900189
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma kalp cerrahisi geçirmiş postoperatif entübe hastalarda orofarengeal nemlendirmenin disfaji, ses kısıklığı, susuzluk ve konfor düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Randomize kontrollü ve tek kör yönetilen bu çalışma Ekim 2023 - Haziran 2024 tarihleri arasında bir eğitim araştırma hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesi'nde kardiyak cerrahi geçiren toplam 60 hasta ile gerçekleştirildi. Hastalar müdahale A, müdahale B ve kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. Müdahale A grubundaki hastalara (n=20) entübasyon sırasında ve sonrasındaki üç saat içerisinde soğuk su bulunan sprey şişesi ile ağız içine su püskürtülerek orofarengeal nemlendirme yapıldı. Müdahale B grubundaki hastalara (n=20) entübasyon sırasında ve sonrasındaki üç saat içerisinde oda sıcaklığında su bulunan sprey şişesi ile ağız içine su püskürtülerek orofarengeal nemlendirme yapıldı. Kontrol grubundaki hastalara (n=20) ise ekstübasyon sonrası üçüncü saatte rutin ağız bakımı yapıldı. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, susuzluk düzeyini ölçmek için Vizuel Analog Skala, Yutma Güçlüğü Ölçeği, Ses Kısıklığı Ölçeği ve Susuzluk Kontrol Bilgi Formu kullanıldı. Grupların entübe ve ekstübe dönemi susuzluk puan ortalamalarının kontrol grubuna göre daha düşük olduğu bulundu (p0,05). Kalp cerrahisi geçirmiş postoperatif erken dönemde yoğun bakımda izlenen hastalarda entübasyon ve ekstübasyon sırasında sprey kullanılarak yapılan orofarengeal nemlendirmenin hastaların susuzluk hissini azaltmada etkili olduğu, ses kısıklığı, yutma güçlüğü ve konfor üzerinde anlamlı etkisinin olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of oropharyngeal moisturizing on dysphagia, hoarseness, thirst, and comfort levels in postoperative intubated patients who had undergone cardiac surgery. Conducted as a randomized controlled and single-blind study, it took place between October 2023 and June 2024 in the Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit of an educational and research hospital, involving a total of 60 patients who had undergone cardiac surgery. The patients were divided into three groups: intervention A, intervention B, and the control group. In the intervention A group (n=20), oropharyngeal moisturizing was performed by spraying cold water into the mouth using a spray bottle during and within three hours after intubation. In the intervention B group (n=20), oropharyngeal moisturizing was performed by spraying room temperature water into the mouth during and within three hours after intubation. In the control group (n=20), routine oral care was provided in the third hour after extubation. Data were collected using a Patient Information Form, a Visual Analog Scale to measure thirst levels, the Dysphagia Scale, the Hoarseness Scale, and the Thirst Control Information Form. It was found that the average thirst scores during the intubation and extubation periods were lower in the intervention groups compared to the control group (p0.05). In conclusion, oropharyngeal moisturizing using a spray during intubation and extubation was effective in reducing the feeling of thirst in postoperative patients who had undergone cardiac surgery and were in the early recovery phase in the intensive care unit, but it had no significant effect on hoarseness, dysphagia, or comfort.