El fonksiyon testlerinde vücut pozisyonunun performansa etkisinin incelenmesi
Examining the effect of body position on performance in hand function tests
- Tez No: 900195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP EMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamız, performansa dayalı el fonksiyon testlerinde oturma ve ayakta durma pozisyonlarının test performansı üzerine etkisini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmamıza 99 (86 kadın, 13 erkek; yaş ortalaması 22,9±2,5) genç sağlıklı erişkin dahil edildi. Katılımcıların kaba kavrama kuvveti, ince kavrama kuvveti (ikili, üçlü ve lateral kavrama) ölçüldü ve el fonksiyon testleri uygulandı. Değerlendirmeler 1 hafta ara ile iki farklı test pozisyonunda uygulandı. İlk değerlendirmenin hangi pozisyonda uygulanacağı randomize edilerek belirlendi. Kaba kavrama kuvvetini ölçmek için dijital el dinamometresi, ince kavrama kuvvetini ölçmek için pinçmetre cihazı kullanıldı. El fonksiyonu Minnesota Manuel Beceri Testi (MMBT), Dokuz Delikli Peg Testi (DDPT) ve Jebsen-Taylor El Fonksiyon Testi (JTEFT) ile değerlendirildi. Katılımcıların test sonuçları, iki farklı test pozisyonu açısından karşılaştırıldı. Analiz sonucunda, nondominant el ikili kavrama kuvvetinin oturma pozisyonunda daha fazla olduğu görüldü (p=0,005). Ayrıca, MMBT yerleştirme alt testinin (p=0,002), JTEFT yemek yeme alt testinin (dominant el için p=0,033; nondominant el için p0,05). El fonksiyonu değerlendirilirken, vücut pozisyonunun, bazı alt test sonuçlarını etkileyebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Fonksiyona yönelik değerlendirmelerde test pozisyonunu bireyin gündelik ihtiyaçlarına göre ayarlamak, rehabilitasyon hedefleri oluşturmada daha doğru sonuçlara ulaşılmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of sitting and standing positions on test performance in performance-based hand function tests. A total of 99 young healthy adults (13 males and 86 females; mean age 22,9±2,5 years) participated in the study. Gross grip strength, fine grip strength (tip pinch, palmar pinch and lateral pinch) were measured and hand function tests were performed. Assessments were performed in two different body positions with a 1-week interval. The position in which the first assessment would be performed was determined by randomization. A hand-held digital dynamometer was used to measure gross grip strength, and a pinchmeter for fine grip strength. To evaluate the hand function, Minnesota Manual Dexterity Test (MMDT), Nine Hole Peg Test (NHPT) and Jebsen-Taylor Hand Function Test were used. The results were compared between the two different test positions. The results of the analysis showed that the tip pinch strength of the non-dominant hand was greater in the sitting position (p = 0.005). MMBT placing subtest (p=0.002), JTEFT simulated feeding subtest (dominant hand p=0.033; nondominant hand p0.05). When evaluating hand function, it should be taken into account that the test position may affect the results of some subtests. In functional evaluations, adjusting the test position according to the daily needs of the individual can provide more accurate results while setting up rehabilitation goals.