Theraplay oyun terapisinin bebek ve çocuklardaki mizaç ve erken dönem olumlu sosyal davranış üzerindeki etkisi
The effect of theraplay play therapy on early positive social behavior and temperament in babies and children
  1. Tez No: 900194
  2. Yazar: YAREN GÜLŞEN KENAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma kapsamında Theraplay oyun terapisinin bebek ve çocuklardaki erken dönem olumlu sosyal davranış ve mizaç üzerindeki kısa dönemli etkileri incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini 18-34 ay aralığında değişen toplamda 30 bakım veren- çocuk ikilisi oluşturmuştur. Uygulama süresince 8 hafta boyunca bebek ve çocuklara haftanın bir günü olmak üzere toplam olarak 8 seans Theraplay grup terapisi uygulanmıştır. Çalışmada veri toplama araçları olarak 18-36 ay aralığında bebek ve çocuklar için Erken Çocukluk Davranış Anketi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirmesinde ilk olarak deney ve kontrol grubundaki çocukların Erken Çocukluk Davranış Anketi öntest puanları Mann Whitney U testi ile karşılaştırılmıştır. Ardından deney ve kontrol grubundaki çocukların grup içi sontest – öntest puanları arasındaki farklılıklar Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile test edilmiştir. Son olarak deney ve kontrol grubundaki çocukların Erken Çocukluk Davranış Anketi sontest puanları Mann Whitney U testi ile karşılaştırılmıştır. 8 hafta boyunca yürütülen bağlanma temelli oyun terapisi olan Theraplay uygulamasının, erken çocukluk dönemindeki çocukların davranışsal ve duygusal gelişimlerine olumlu katkılar sağladığını ortaya koymuştur. Çalışma grubunda yapılan değerlendirmeler sonucunda Theraplay'in olumsuz mizaç özellikleri olan korku, hayal kırıklığı, üzüntü ve utangaçlık düzeylerinde terapi sonrasında anlamlı azalmalar gözlenmiştir ve Theraplay uygulamasının, çocukların dikkat süreçlerini geliştirdiğini ve odaklanma becerilerini artırdığını, çocukların sarılma davranışlarını artırdığı, duygusal ifadelerde ve fiziksel temas gerektiren davranışlarda bir gelişme olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the short-term effects of Theraplay play therapy on early positive social behavior and temperament in infants and children. The sample consisted of a total of 30 caregiver-child pairs, with children aged between 18-34 months. Over the course of 8 weeks, a total of 8 sessions of Theraplay group therapy were administered, with one session per week for the infants and children. The Early Childhood Behavior Questionnaire, designed for children aged 18-36 months, was used as the data collection tool. In the evaluation of the data, the pre-test scores of the Early Childhood Behavior Questionnaire for the children in the experimental and control groups were first compared using the Mann-Whitney U test. Then, the differences between the pre-test and post-test scores within the experimental and control groups were tested using the Wilcoxon Signed-Rank Test. Finally, the post-test scores of the Early Childhood Behavior Questionnaire for the children in the experimental and control groups were compared using the Mann-Whitney U test. The Theraplay intervention, an attachment-based play therapy conducted over 8 weeks, was found to positively contribute to the behavioral and emotional development of children in early childhood. Evaluations within the study group revealed significant reductions in negative temperament traits such as fear, frustration, sadness, and shyness after the therapy. Furthermore, the Theraplay intervention was shown to improve children's attention processes, increase their focusing abilities, enhance hugging behaviors, and lead to improvements in emotional expressions and behaviors requiring physical contact.