Erken Orta Çağda Franklar ve Türklerle ilişkileri
The Franks and their relations with the Turks in the Early Middle
  1. Tez No: 900207
  2. Yazar: FATMA DAMLA YAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KONURALP ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışmasıyla birlikte, Frankların Türkler ile karşılaşmaları, etkileşimleri ve ilişkileri derinlemesine incelenecektir. Türkler ile Frankların ortak bir yaşam alanı paylaşmaları sonucunda birbirlerine etkileri, siyasi ve askeri ilişkileri dönem kaynakları ve modern çalışmalarda sunulan bilgilere göre açıklanmış ve değerlendirilmiştir. Erken Orta Çağ Modern Avrupa'nın temellerinin atıldığı bir dönem olması sebebiyle son derece önemlidir. Asya'dan gelen Türkler, Avrupa'daki varlıkları ve Orta Çağ Avrupası'nın en etkin gücü Franklara karşı siyasi ve askeri etkinliği ile önemli role sahiptirler. Bu tez, Türklerin Avrupa'daki varlığını ve etkilerini Franklar ile ilişkileri perspektiften ele alarak, Türklerin Orta Çağ Avrupa'sının şekillenmesindeki rolünü incelemektedir. Hun İmparatorluğu dönemine dayanan ilişkiler, Atilla'nın Galya Seferinde Paris önlerinde durdurulması ile somutlaşmıştır. Türklerin Doğu Avrupa'daki etkisinin belirlenmesine katkı sağlayacaktır. Avrupa'ya gelen Türk kavimlerinin Doğu Avrupa'da zorlu bir coğrafyada ve dönemin güçlü siyasi otoritesi Franklara karşı mücadeleleri ve devletlerarası ilişkilerindeki stratejileri var olma ve Avrupa siyasi tarihine yön verme süreçleri incelenerek aydınlatılmıştır. İlişkiler Erken Orta Çağ dönemine kadar uzanan uzun bir evreyi kapsasa da ülkemizdeki Türk Frank ilişkilerini konu edinen çalışmalar, Geç Orta Çağ kaynak bakımından daha zengin bir dönem olması sebebiyle bu dönem üzerinde yoğunlaşmıştır. Erken Orta Çağ'daki ilişkilere yönelik ulusal ya da uluslararası literatürdeki çalışmaların sınırlılığı ve bu konu ile ilgili doğrudan yapılmış bir araştırmanın bulunmaması yapılacak çalışmanın önemini arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
With this thesis, the encounters, interactions and relations of the Franks with the Turks will be examined in depth. As a result of the sharing of a common living space between the Turks and the Franks, their influence on each other, their political and military relations have been explained and evaluated according to the information provided in period sources and modern studies. The Early Middle Ages are extremely important as they are a period in which the foundations of modern Europe were laid. The Turks coming from Asia had an important role with their presence in Europe and their political and military effectiveness against the Franks, the most effective power of Medieval Europe. This thesis examines the role of the Turks in shaping Medieval Europe by examining the presence and influence of the Turks in Europe from the perspective of relations with the Franks. Relations dating back to the Hun Empire period were concreted with the stopping of Atilla in front of Paris during his Gallic Campaign. It will contribute to the determination of the influence of the Turks in Eastern Europe. The struggles of the Turkish tribes coming to Europe against the Franks, the powerful political authority of the period in a difficult geography in Eastern Europe and the strategies in their interstate relations and the processes of their existence and shaping the political history of Europe have been illuminated. Although the relations cover a long period extending to the Early Middle Ages, studies on Turkish-Frankish relations in our country have focused on the Late Middle Ages, as it is a richer period in terms of resources. The limited number of studies in the national or international literature on relations in the Early Middle Ages and the absence of a direct study on this subject indicate the importance of the study to be conducted.