Kabileden krallığa lombardların siyasi tarihi (568-774)
Political history of lombards from tribe to kingdom (568-774)
  1. Tez No: 719559
  2. Yazar: HATİCEGÜL EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez Lombardların 568 yılında İtalya'ya göç etmelerini konu almaktadır. Kralları Alboin liderliğinde İtalya'ya akın etmelerinin sebepleri ve daha sonra geldikleri bu yeni topraklarda bir devlet kurmaları tezin konusunu oluşturmaktadır. Lombardlar, ana vatanları İskandinavya'dan, Vandallar ile yaşadıkları sorunlar yüzünden ayrılmışlar ve Elbe Nehri'nin güneyinde Rugiland olarak adlandırılan topraklarda Heruller ile yapılan savaş neticesinde Pannonia'ya yerleşmişlerdir. Lombardlar yaklaşık olarak 20 yıl bu topraklarda yaşadıktan sonra Avar Kağanlığı ile ittifak yaparak Gepid Krallığı'na son vermişlerdir. Ardından 568 yılında Alboin önderliğinde kalabalık bir toplulukla İtalya'ya göç etmişlerdir. Alpleri geçerek Kuzey İtalya'ya girmişler, ciddi bir direnç olmadan ilk önce Verona'yı ele geçirmişler ve takip eden yıllarda Milano ve krallığın merkezi olan Pavia'yı ele geçirmişlerdir. Bölgeye yerleştikten sonra fetih hareketlerine devam etmişler ve birçok toprak parçasını ele geçirmişlerdir. Kral Alboin liderliğinde hızlı bir yayılma yaşamışlar, İtalya'nın kuzeyini kolayca ele geçirmişlerdir. Doğu Roma, Franklar ve Papalık Roması ile bir dizi savaş ve ittifak yapmışlardır. İtalya'da 200 yıl müstakil bir krallık olarak varlık göstermişlerdir. Benevento ve Spoleto Düklükleri başta olmak üzere İtalya topraklarında birçok yerel yönetim birimi oluşturmuşlardır. Kral Rothari ile birlikte başlayan yasa derlemelerini ve yeni yasa düzenlemelerini devam ettirmişler, yaptıkları yasalar ile hem kendi tarihlerine hem de Erken Orta Çağ hukuk tarihine katkı sağlamışlardır. Lombard Krallığı, 8. yüzyılın ilk yarısında İtalya'nın rakipsiz gücü olmuştur ancak yüzyılın ikinci yarısından itibaren Avrupa kıtasının daha batısında yükselen bir diğer güç olan Franklar ve onlarla ittifak yapan papalığa karşı güç kaybetmişlerdir. 774 yılında Frank Kralı Şarlman (Charlemagne) tarafından krallığın merkezi Pavia ele geçirilmiş, son kral Desiderius manastıra kapatılmış ve Lombard tahtı Frank egemenliğini kabul etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the Lombard's emigration to Italy in 568. The reason why they flocked to Italy under the leadership of their king Alboin and the establishment of a state in this new land where they came later constitute the subject of the thesis. The Lombard's left Scandinavia because of their problems with the Vandals and settled in Pannonia as a result of the war with the Heruls on the territory south of the Elbe River called Rugiland. After the Lombard's lived on this land for nearly 20 years they ended the Kingdom of Gepid by allying with the Avar Khanate. After that they moved in Italy as an emigrated large crowd led by Alboin in 568. When they passed all Alps then they crossed into northern Italy, first captured Verona before there was serious resistance, and in the following years conquered Milan and Pavia, the center of the kingdom. After settling in the region, also they have taken over when they continued their conquest movements and seized many pieces of land. Under King Alboin's leadership, they experienced a rapid spread easily capturing northern Italy. After that they fought a series of wars and alliances with the Byzantines, Franks and Popes of Rome. They have been slightly a detached kingdom in Italy nearly for 200 years. The Dukedoms of Benevento and Spoleto have formed many local government units on the territory of Italy. They continued their legislative compilations and new laws that began with King Rothari, and contributed to both their own history and early medieval legal history through their mourning. The Kingdom of Lombard became the unrivaled power of Italy in the first half of the 8th century. However, from the second half of the century, they lost power to the Franks, another rising power further west of the European continent, and the papacy allied with them. In 774, Pavia, the center of the kingdom, was captured by Charlemagne King of the Frank, the last King Desiderius, joined the monastery and accepted the sovereignty of the Frank, the throne of Lombard.