Artistik buz patenindeki axel ve salchow atlayışlarının biyomekanik analizi
Biomechanical comparison of axel and salchow jumps in figure skating
  1. Tez No: 900230
  2. Yazar: SİNEM BERİL SERTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CAN GÖKSU, DOÇ. DR. ORKUN AKKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışma, artistik buz patenindeki Axel ve Salchow atlayışlarının fiziksel parametrelerinin başarımlar ile ilişkilerini incelemektedir. Bu amaç doğrultusunda Xsens Awinda ataletsel ölçüm sistemi ile 7 adet katılımcının atlayış verileri toplanmıştır. Toplanan veriler Python dili kullanılarak araştırmacı tarafından bu araştırmaya özgü geliştirilen bir program ile analiz edilmiştir. Literatürden yararlanılarak derlenen parametrelerin yanı sıra çalışmaya özgü geliştirilen; başarım tanımı ile bulunan başarım durumu, kalça dönüş açısı ile hesaplanan tur sayısı, maksimum vücut kütle merkezi (VKM) yüksekliği, VKM yatay yer değişimi, omuz doğrultusu, en hızlı dönüş anı, en hızlı dönüş anındaki eğiklik açısı ve iniş anındaki eğiklik açısı tartışılmıştır. Uçuş sürelerinin, ortalama dönüş hızlarının, kalkış açılarının, kapanma hız katsayılarının ve kapanma yoğunluk katsayılarının literatürle uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. VKM yatay yer değişiminin ise literatürle uyuşmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study inspects relations between success of Axel and Salchow jumps in figure skating and their physical parameters. To this end, jump data of 7 participants were collected using Xsens Awinda inertial measurement system. Collected data were analyzed via a program developed specifically for this research by the researcher using Python programming language. Alongside parameters compiled by utilizing the literature; state of success calculated using our definition of success, number of revolutions calculated using hip rotation angle, maximum center of mass (CoM) height, CoM horizontal displacement, shoulder direction, moment of fastest rotation, tilt angle at moment of fastest rotation, and tilt angle at landing, which were developed specific for this study, were discussed. Flight time, average rotational speed, takeoff angle, grouping speed coefficient, and grouping density coefficient were observed to be compatible with literature. In contrast, horizontal displacement of CoM was incompatible.