Estetik branş sporcularının yeme tutum ve beslenme durumlarının saptanması
Determination of eating attitudes and nutritional status of aesthetic branch athletes
- Tez No: 793174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA TEVFİKOĞLU PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma İstanbul ilinde bulunan özel spor kulüplerindeki estetik branşla olan artistik cimnastik, ritmik cimnastik, artistik buz pateni branşlarından 45 sporcu ve estetik olmayan branşlar olan voleybol, basketbol branşından 40 sporcu olmak üzere toplam 85 sporcunun yeme tutumları ve beslenme durumlarını saptamak amacıyla yürütülmüştür. Katılımcıların demografik özellikleri, antrenman günü beslenme alışkanlıkları, Yeme Tutum Testi-26 (YTT-26), Beden Algısı Ölçeği, antropometrik ölçümleri ve antrenman gününe ait 24 saatlik besin tüketim kaydı formu içeren anket formu uygulanmıştır. Estetik olan branş sporcuları ile estetik olmayan branş sporcularının YTT-26 toplam puanları arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the eating attitudes and nutritional status of 85 athletes in total, including 45 athletes from the aesthetic branches of artistic gymnastics, rhythmic gymnastics, and figure skating in private sports clubs in Istanbul, and 40 athletes from non-aesthetic branches of volleyball and basketball. A questionnaire including demographic characteristics of the participants, their eating habits on the training day, Eating Attitude Test-26 (EAT-26), Body Perception Scale, anthropometric measurements and a 24-hour food consumption record form of the training day was applied. There was no significant relationship between EAT-26 total scores of athletes in aesthetic branches and athletes in non-aesthetic branches (p>0.05).