Özel Eğitim Bölümü lisans öğrencilerinin spor farkındalıkları ile fiziksel aktivite düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sports awareness and physical activity levels of undergraduate students in the Department of Special Education
- Tez No: 900231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER CİVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı özel eğitim bölümünde öğrenim gören öğrencilerin spor farkındalıkları ile fiziksel aktivite düzeylerinin cinsiyet, yaş ve sınıf düzeyi gibi farklı değişkenler açısından değerlendirilmesidir. Ayrıca katılımcıların cinsiyet, yaş ve sınıf değişkenlerine göre spor farkındalık ölçeği, spor bilgisi ve bilgiyi ayırt etme, sosyal ve bireysel fayda ve günlük metabolik eşdeğer puanlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini özel eğitim bölümünde eğitim gören lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise Trabzon ilinde bulunan Trabzon Üniversitesi' sinde 2023-2024 sezonunda öğrenim gören 1, 2,3 ve 4. sınıflardan toplam 236 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin analizine SPSS 27 istatistik programı ile erişim sağlandı. Verilerin normallik analizi skewness ve kurtosis değerleri üzerinden incelendi. Neticede verilerin bazılarının normal dağılım gösterdiği, bazılarının normal dağılım göstermediği saptandı. İkili grupların analizinde bağımsız örneklem t testi, Mann-Whitney U, üç ve daha fazla bağımsız grupların analizinde tek yönlü varyans analizi anova testi ile Kruskal-Wallis testi kullanıldı. Ölçeklerin toplam skorları ve alt boyutlarına ilişkin skorlarının karşılaştırılmasında korelasyon analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the sports awareness and physical activity levels of students studying in the special education department in terms of different variables such as gender, age and class level. In addition, it was aimed to examine the participants' sports awareness scale, sports knowledge and information discrimination, social and individual benefit and daily metabolic equivalent scores according to gender, age and class variables. The population of the research consists of undergraduate students studying in the special education department. The sample group of the research consists of a total of 236 volunteer students from 1st, 2nd, 3rd and 4th grades studying at Trabzon University in Trabzon province in the 2023-2024 season. Data analysis was accessed with the SPSS 27 statistical program. Normality analysis of the data was examined through skewness and kurtosis values. As a result, it was determined that some of the data showed normal distribution and some did not. Independent sample t test and Mann-Whitney U test were used in the analysis of two groups, and one-way analysis of variance anova test and Kruskal-Wallis test were used in the analysis of three or more independent groups. Correlation analysis was applied to compare the total scores of the scales and their sub-dimension scores.