Moda bağlamında giyim tarzlarının analizi
Analysis of clothing styles in the context of fashion
- Tez No: 900248
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA AĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Giyim bedeni korumak ve örtmek amacıyla kullanılırken aynı zamanda kişilerin din, ırk, cinsiyet, sosyal statü, kişisel zevkleri vb. gibi özelliklerini de aktarma aracıdır. Bu durum farklı giyim tarzlarının ortaya çıkmasına olanak sağlamaktadır. Giyim tarzları ortak özelliklere sahip giyim unsurlarının bir arada kullanılması ve iletmek istedikleri mesajlarla anlamlı bir bütün oluşturulması olarak açıklanabilir. Tarih boyunca birçok giyim tarzının ortaya çıktığı, çıktıkları dönem ve sonrasında moda dünyasına büyük etkiler bıraktığı bilinmektedir. Günümüzde ise hızla değişen ve yenilik içerisinde olan moda endüstrisi geçmiş giyim tarzlarından ilhamla günümüz modasında giyim tarzlarının yeniden canlanmasını sağlamaktadır. Birbirlerinin içine geçen farklı şekillerde yorumlanan giyim tarzlarının sınırlarını net olarak belirlemek, bazen giysi tarzı olarak verilen bir tarzın o tarzı yansıtmadığı ve başka tarzın içinde de olduğunun belirlenmesi nedeniyle bunu kanıtlarla ortaya koymak; giysi tarzları ile ilgili alan literatürüne bilgi birikimi sağlamak ve bundan sonraki çalışmalara bir yol açmanın amaçlandığı bu çalışmada uygun verilerin toplanması için öncelikle doküman analizi yapılarak literatürde adı en çok geçen ve tarzı en iyi yansıttığı düşünülen 11 giyim tarzı ve görselleri seçilerek çalışmaya veri tabanı oluşturulmuştur. Veri toplanması aşamasında ise betimsel yöntem kapsamında görsel analiz yöntemi kullanılarak seçilen giyim tarzları görsel analiz formu oluşturularak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları göz önünde bulundurularak giyim tarzlarının günümüz defilelerine yansımaları görselleri ile birlikte verilerek açıklanmıştır. Araştırmada giyim tarzlarının sosyal, siyasal, ekonomi, sanat akımları, ikonlar, alt kültürler, savaşlar, müzik türleri vb. gibi birçok alandan etkilendiği, geçmişten günümüze moda endüstrisinde önemli etkileri olduğu, moda döngüsünde büyük bir öneme sahip olduğu, etkileri azalmış olsa bile giyim tarzlarının günümüzde hala moda tasarımcılarına ilham kaynağı olmaya devam ettiği sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda giyim tarzlarının sınırları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
While clothing is used to protect and cover the body, it is also a means of conveying the characteristics of people such as religion, race, gender, social status, personal tastes, etc. This situation allows the emergence of different clothing styles. Clothing styles can be explained as the use of clothing elements with common characteristics together and creating a meaningful whole with the messages they want to convey. It is known that many clothing styles have emerged throughout history and had a great impact on the fashion world during and after their emergence. Today, the rapidly changing and innovative fashion industry provides the revival of clothing styles in today's fashion with inspiration from past clothing styles. In this study, which aims to clearly determine the boundaries of clothing styles that are interpreted in different ways that intertwine with each other, to reveal this with evidence due to the determination that sometimes a style given as a clothing style does not reflect that style and is also in another style; to provide knowledge to the field literature on clothing styles and to pave the way for future studies, in order to collect appropriate data, first of all, document analysis was carried out and 11 clothing styles and visuals that are most frequently mentioned in the literature and thought to reflect the style best were selected and a database was created for the study. In the data collection phase, the selected clothing styles were analysed by using the visual analysis method within the scope of the descriptive method by creating a visual analysis form. Considering the results of the analysis, the reflections of the clothing styles on today's fashion shows are explained with their visuals. In the research, it was concluded that clothing styles are influenced by many areas such as social, political, economy, art movements, icons, subcultures, wars, music genres, etc., that they have important effects on the fashion industry from past to present, that they have a great importance in the fashion cycle, and that clothing styles still continue to be a source of inspiration for fashion designers today, even if their effects have decreased. At the same time, the limits of clothing styles are determined.