Dynamics of highly skilled emigration from Turkey after year 2000
Türkiye'den yüksek nitelikli göçün 2000 yılı sonrasındaki dinamikleri
  1. Tez No: 900294
  2. Yazar: EVRİM ANIL EVİRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Göç tarihin her döneminde insan topluluklarının önemli özelliklerinden biri olmuştur. Türkiye de benzer şekilde tarihsel değişimlerden payını almıştır. Endüstri devrimi ve sonrasında giderek önemi artan teknoloji odaklı değişimler göç dinamiklerinin de çeşitlilik göstermesine neden olmuştur. 2000 yılı sonrası Türkiye'sinin politik, ekonomik, demografik ve sosyal yapısı bu açıdan bakıldığında kendine özgü bir örnek sunmaktadır. Ekonomi, yaşam tercihleri, fırsatları değerlendirme odaklı bireysel ve ailevi kararların yanında Türkiye ve küresel anlamdaki tarihsel değişimlerden ve olaylardan beslenen bir göç kültürünün oluştuğu gözlemlenmektedir. Bu bağlamda, göç sırasında ve sonrası oluşan ağların etkisi de gün geçtikçe artarak göçün olumsuz etkilerini azaltmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin yüksek nitelikli insan göçü antropoloji perspektifinden incelenerek göç dinamiklerinin ve kültürünün değişimi değerlendirilecektir. Öncelikle literatürdeki mevcut göç kuramları ve ilişkili olabilecek diğer kuramlar yüksek nitelikli göç açısından incelenecektir. Dijital etnografi yoluyla açık kaynaklardan edinilen geniş yelpazedeki yüksek nitelikli göçmenlere ilişkin podcast verilerin bu kuramları hangi ölçüde desteklediği belirlenecektir. Etnografik görüşmelerde ise 2000 sonrası Kuzey Amerika ve Avrupa'ya göçen teknoloji sektörü ile ilişkili bireyler odaklanılarak incelenecektir. Bu grubun seçilmesinin nedeni teknolojik gelişmelere bağlı olarak göç dinamiklerinin de hızlı değişim gösterdiği tahminidir. Çalışmanın sonucunda Türkiye'den göç eden yüksek nitelikli göçmenlerin göç dinamiklerinin değişimini anlama yolunda bir çatının oluşturulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Migration has been one of the important features of human communities in every period of history. Migration has been one of the important features of human communities in every period of history. Turkey has similarly had its share of historical changes. The industrial revolution and the increasingly important technology-oriented changes have caused migration dynamics to vary. The political, economic, demographic and social structure of Turkey after year 2000 offers a unique example from this perspective. It is observed that a culture of migration has emerged, nourished by historical changes in Turkey and global events, as well as individual and family decisions focused on economy, lifestyles, and opportunities. In this context, the influence of networks formed during and after migration is increasing day by day, surpassing and alleviating the negative effects of migration. In this study, Turkey's highly skilled human emigration will be examined from the perspective of anthropology and the change in migration dynamics and culture will be studied. First of all, existing migration theories in the literature and other potentially related theories will be examined in terms of highly skilled emigration. It will be determined to what extent wide spectrum of data obtained from open sources through digital ethnography supports these theories. In ethnographic interviews, individuals associated with the technology sector migrated to North America and Europe after year 2000 will be focused and examined. The reason for choosing this group is the assumption that migration dynamics of this group are also changing rapidly due to technological developments. As a result of the study, it is aimed to create a framework for understanding the change in migration dynamics of highly skilled Turkish emigrants.