Annelerin bilinçli farkındalığı ve psikolojik sağlamlığı ile çocuklarının sosyal yetkinliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between mothetrs' mindfulness, psychological resilience and the social competence of children
  1. Tez No: 900295
  2. Yazar: BÜŞRA NUR POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırma, okul öncesi döneminde çocuğu olan annelerin ebeveynlikteki bilinçli farkındalığı ve psikolojik sağlamlığının çocuklarının sosyal yetkinliklerini yordayıp yordamadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, annelerin ebeveynliklerindeki bilinçli farkındalık düzeyleri ve psikolojik sağlamlık düzeyleri ile çocuklarının sosyal yetkinliklerinin çeşitli değişkenlere (yaş, çocuk sayısı, gelir düzeyi, çalışma durumu, eğitim seviyesi) göre anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığu bu araştırmanın katılımcılarını 3-6 yaş arasında çocuğu olan 324 anne oluşturmuştur. Araştırmada annelerin demografik bilgileri için“Kişisel Bilgi Formu'', çocukların sosyal yetkinliklerinin değerlendirilmesi için ”Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme Ölçeği“, annelerin ebeveyn bilinçli farkındalığını değerlendirmek için ”Ebeveynlikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği“ ve psikolojik sağlamlıklarını değerlendirmek için ”Psikolojik Sağlamlık Ölçeği" kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25 programı kullanılmıştır. Analizler sonucunda annelerin çalışma durumu, gelir düzeyi, annelerin kendi ebeveynlerinin ebeveynlik tutumu, çocuk sayısı, eğitim seviyesine göre çocuklarının sosyal yetkinlik ve davranışlarının anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür. Araştırmanın diğer sonucunda, ebeveynlerin bilinçli farkındalıklarının çocuklarının sosyal yetkinliklerini yordadığı saptanmıştır. Ayrıca çocukların kızgınlık/saldırganlık davranışları ile annelerin ebeveynlikte bilinçli farkındalık ve psikolojik sağlamlıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bulgular literatür doğrultusunda incelenmiş, tartışılmış, araştırmacı ve uygulamacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between mindfulness levels, psychological resilience, and social skills of their children in parenting of mothers who have children in the preschool period. For this purpose, it was investigated whether mothers' mindfulness levels in their parenting, psychological resilience levels and social skills of their children differed significantly according to various variables (age, working condition, level of income, education level, number of children, parenting attitudes of mothers' own parents). Relational screening model was used in the research. The study group of the research consists of 324 mothers with children between the ages of 3-6. As data collection tools,“Personal Information Form”was used for the demographic information of the mothers,“Social Competence and Behaviour Evaluation Scale”was used to evaluate the social competence of the children,“ The Mindfulness in Parenting Questionnaire”was used to evaluate the parental mindfulness of the mothers and“Psychological Resilience Scale”was used to evaluate their psychological resilience. According to the findings obtained, it was observed that the social competencies and behaviours of the children differed significantly according to the working status of the mothers, income level, parenting attitude of the mothers' own parents, the number of children, and education level. As another result of the study, it was found that there is a significant relationship between the social competencies of children and mothers' mindfulness and psychological resilience in parenting. In addition, it was determined that the mindfulness of the parents predicted the social competencies of their children. Finally, it was determined that there was a statistically significant relationship between children's anger/aggression behaviours and mothers' mindfulness in parenting and psychological resilience. The findings were examined and discussed in line with the literature, and suggestions were presented to researchers and practitioners.