Değerlerle ilişkilendirilmiş matematik etkinliklerinin sekizinci sınıf öğrencilerinin matematik başarılarına ve tutumlarına etkisi
The effect of mathematics activities associated with values on the mathematical achievements and attitudes of eighth grade students
- Tez No: 900293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma değer temelli matematik öğretimi etkinliklerinin 8. sınıf öğrencilerinin matematik başarılarına ve matematik dersine yönelik tutumlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada kontrol gruplu ön test - son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmaya Türkiye'nin orta ölçekli bir ilin bir devlet okulunda öğrenim gören toplam 59 sekizinci sınıf öğrencisi (deney grubu 29; kontrol grubu 30) katılmıştır. Araştırmada deney grubuna araştırmacı tarafından hazırlanan değerlerle ilişkilendirilmiş matematik öğretim etkinlikleri uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarına deney süreci öncesinde ve sonrasında Matematik Başarı Testi (MBT) ve Matematik Tutum Ölçeği (MTÖ) uygulanmıştır. Ayrıca deney süreci sonunda deney grubunda yer alan 6 öğrenciyle yarı yapılandırılmış birer görüşme yapılmıştır. Sonuçlar, değer temelli matematik öğretimi etkinliklerinin 8. sınıf öğrencilerinin matematik başarılarında anlamlı bir farklılık yaratmadığını ancak matematik tutumlarını olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte araştırmaya katılan 8. sınıf öğrencileri, uygulanan değer odaklı matematik etkinliklerinin matematik başarılarına ve tutumlarına olumlu etkilerini yansıtmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of the values-based mathematics teaching activities on mathematics achievement and mathematics attitudes of 8th grade students. For the study, a control group pretest–posttest quasi-experimental design was used. A total of 59 eighth grade students (29 in the experimental group; 30 in the control group) from a public school in a medium-sized city in Turkey participated in the research. In the study, the values-based mathematics teaching activities prepared by the researchers were conducted to the experimental group. Mathematics Attitude Scale (MAS) and Mathematics Achievement Test (MAT) were administered to the experimental and control groups before and after the experimental process. In addition, at the end of the experiment process, a semi-structured interview was conducted with 6 students in the experimental group. The results revealed that the values-based mathematics teaching activities did not create a significant difference in the mathematics achievement of 8th grade students, but had a positive effect on their mathematics attitudes. In addition, the 8th grade students who participated in the study reflect the positive effects of the value-based mathematics teaching activities on their mathematical achievements and attitudes.