Annelerin evlilikte ve ebeveynlikte bilinçli farkındalık düzeyi ile okul öncesi dönem çocukların psikolojik sağlamlık düzeyleri ilişkisi
The relationship between mothers' level of conscious awareness in marriage and parenthood and psychological resilience levels of preschool children
- Tez No: 740377
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu araştırma okul öncesi dönem çocuğuna sahip olan annelerin evlilikte ve ebeveynlikte bilinçli farkındalık düzeyleri ile okul öncesi dönem çocuklarının psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda araştırma 2021-2022 eğitim-öğretim yılı içerisinde Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde bulunan resmi ilköğretim anasınıfları, bağımsız anaokulları ve uygulama anaokullarına devam eden 361 çocuk ve bu çocukların ebeveynleri ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama amacıyla“Genel Bilgi Formu”,“Evlilikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği(EBFÖ)”,“Ebeveynlikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği(MIPQ-TR)”ve“Okul Öncesi Çocuklar İçin Sosyal Duygusal İyi Oluş ve Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (PERİK)”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programında, bağımsız değişkenlerin kategori sayısına göre t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile analiz edilmiştir. Anlamlı çıkan farklılıklarda, gruptaki farklılığın sebebini inceleyebilmek için Bonferronni testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile incelenmiştir. Araştırma sonucuna bakıldığında, çocukların sosyal duygusal iyi oluş ve psikolojik sağlamlık ölçeği alt boyutlarından aldıkları puanlar ile cinsiyet, anne yaşı, anne-baba eğitim düzeyi, anne- baba mesleği, kardeş sayısı, ebeveynde psikolojik rahatsızlık bulunma durumu ve çocukta risk faktörü bulunma durumu arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır(p>0,05). Annelerin evlilikte bilinçli farkındalıkları ile çocukların sosyal duygusal iyi oluş ve psikolojik sağlamlık ölçeği alt boyutlarından atılganlık ve duygusal istikrar/stresle başa çıkma arasında istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmüştür (p>0,05). Araştırmada ayrıca, ebeveynlikte bilinçli farkındalık ile çocukların sosyal duygusal iyi oluş ve psikolojik sağlamlıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between the levels of mindfulness in marriage and parenting of mothers who have preschool children and the psychological resilience levels of preschool children. In this context, the research was carried out with 361 children and their parents who attended official primary schools, independent kindergartens and practical kindergartens in Ankara's Yenimahalle district in the 2021-2022 academic year.“General Information Form”,“Conscious Awareness in Marriage (EBFÖ)”,“Conscious Awareness in Parenting Scale (MIPQ-TR)”and“Social Emotional Well-Being and Psychological Resilience Scale for Preschool Children (PERİK)”were used for data collection in the research. The data obtained were analyzed in the SPSS package program, according to the number of categories of the independent variables, by t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA). The Bonferronni test was used to examine the reason for the difference in the group in the significant differences. Relationships between variables were examined with Pearson Product Moments Correlation Coefficient. When the results of the research are examined, there is a significant difference between the scores of the children in the sub-dimensions of the social emotional well-being and psychological resilience scale and gender, maternal age, parental education level, parental occupation, number of siblings, no significant difference was found between the presence of risk factors in the child (p>0.05). It was observed that there was a statistically significant difference between mothers' mindfulness in marriage and children's social emotional well-being and psychological resilience sub-dimensions, assertiveness and emotional stability/coping with stress (p>0.05). In the study, it was also determined that there was no statistically significant relationship between mindfulness in parenting and children's social emotional well-being and psychological resilience.