Azîz Mahmûd Hüdâyî'nin Dîvân-ı İlâhîyâtı'nda Münâcât muhtevası
The Content of Supplication in Aziz Mahmud Hudayi's Dîvân-ı İlâhiyyât
  1. Tez No: 900297
  2. Yazar: SİBEL İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YENİTERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Özet Celvetiyye tarikatının kurucusu olan Azîz Mahmûd Hüdâyî, mutasavvıf ve şair olarak, sâde ve derunî anlamlar içeren tekke şiirleriyle tanınmıştır. Bu şiirler gerek kendisi gerekse muhipleri ve müntesipleri tarafından bestelenmiş olup yüzyıllar boyunca tekkelerde ve zikir meclislerinde ve âyinlerde okunmuştur. Bu çalışmada, Hüdâyî'nin Dîvân-ı İlâhiyyât'ında öne çıkan kavramlardan biri olan“münâcât”muhtevası ele alınmaktadır. Çalışmanın amacı, Dîvân'daki münâcât örneklerini tespit etmek, içeriğini analiz etmek ve bu yolla Hüdâyî'nin tasavvufi kişiliğini daha yakından tanımaktır. Hüdâyî üzerine yapılan çeşitli akademik çalışmalar bulunmasına rağmen, Dîvân'ındaki münâcât teması üzerine kapsamlı bir inceleme yapılmamış olması, bu çalışmayı önemli kılmaktadır. Hüdâyî'nin sâde dili ve anlaşılır üslubu, onun manevi öğretilerini geniş kitlelere ulaştırmıştır. Dîvân'daki münâcâtlar da sadece bireysel bir yakarış niteliği taşımamakta, aynı zamanda sâliklerin manevi yolculuklarında bir rehber olmaktadır. Bu çalışmanın, Hüdâyî'nin eserlerini ve tasavvufi kişiliğini daha iyi anlamaya katkı sağlayacağı ve mutasavvıfların divanlarındaki diğer kavramların da ele alınmasına örnek teşkil edeceği düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler Tasavvuf, Aziz Mahmud Hüdayi, Celvetiyye, Divan-ı İlahiyyat, münacat, ilahi aşk
Özet (Çeviri)
Abstract Aziz Mahmud Hudayi, the founder of the Jalwatiyya order, is recognized as a sufi and poet for his simple yet profoundly meaningful tekke (dervish lodge) poetry. These poems were composed either by Hudayi himself, his followers or his disciples and were recited for centuries in dhikr (remembrance of Allah) gatherings, sufi lodges and rituals. In this study, the content of“munajat”(supplications), one of the prominent concepts in Hudayi's Divan (Collection of Divine Poetry), is discussed. The aim of the study is to identify examples of munajat in the Divan, to analyze its content, and thus gain a deeper understanding of Hudayi's sufi character. Despite various academic studies on Hudayi, the lack of comprehensive research on the theme of munajat in his Divan makes this study significant. Hudayi's plain language and comprehensible style enabled his spiritual teachings to reach a wide audience. The munajats in the Divan are not only an individual supplication, but also a guide for seekers on their spiritual journey. This study is expected to contribute to a better understanding of Hudayi's works and his sufi character, and to serve as an example for the discussion of other concepts in the divans of sufi figures. Keywords Sufism, Aziz Mahmud Hudayi, Jalwatiyya, Divan-ı İlahiyyat, munajat, divine love