Meslek lisesi öğrencilerinin yaşam becerilerinin incelenmesi
Investigation of life skills of vocational high school students
- Tez No: 900298
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİB ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmanın amacı, meslek liselerinde öğrenim gören öğrencilerin yaşam becerilerinin incelenmesidir.Araştırmada yaşam becerileri ölçeğinin demografik değişkenlere göre ve ölçeğin alt boyutlarına göre nasıl bir ilişki gösterdiği incelenmiştir.Bu araştırmada nicel Araştırma yöntemlerindenilişkisel tarama modeli kullanılmıştır.Araştırmanın evrenini Gaziantep'te öğrenim gören mesleki ve teknik lisesi öğrencileri oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklemi Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi mesleki ve teknik anadolu liseselerindeöğrenim gören737 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada şehrin farklı semtlerinden küme örnekleme yöntemi ile seçilen üç farklı mesleki - teknik lise belirlenmiş, bu liselerde okuyan öğrenciler örneklem grubuna dahil edilmiştir. Böylece araştırmanın örneklemini veri toplama aracını gönüllü bir şekilde doldurmayı kabul eden toplam 737 mesleki-teknik lise öğrencisi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the life skills of students studying at vocational high schools. In the study, it was examined how the life skills scale showed a relationship according to the demographic variables and the sub-dimensions of the scale. In this study, relational screening modelresearch design, which is one of the quantitative research methods, was used. The universe of the research consists of vocational and technical high school students studying in Gaziantep. The sample of the research consisted of 737 students from 3 schools studying in the official vocational and technical Anatolian high school affiliated to the Şahinbey and Şehitkamil District Directorate of National Education in Gaziantep. In the study, three different vocational - technical high schools were selected from different districts of the city by cluster sampling method, and the students studying in these high schools were included in the sample group.Thus, the sample of the study consisted of 737 vocational-technical high school students who voluntarily agreed to fill in the data collection tool. In this study, the“Life Skills Scale”developed by Bolat and Balaman (2017) was used to collect data. In addition, the“Demographic Information Form”prepared by the researcher was used in the study. In the analysis of the data, primarily descriptive statistics such as frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, skewness- kurtosis, histogram graph were used.