Rodos adasında Saint-Jean (Hospitaliers) Şövalyeleri hakimiyeti dönemi
Period of domination of the Knights of Saint-Jean (Hospitaliers) on the island of Rhodes
  1. Tez No: 900299
  2. Yazar: EMRECAN CAFEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
11. Yüzyılın ikinci yarısında Kudüs'te kurulan Hospitalier Şövalyeleri, var olduğu süre boyunca Papa'nın, Müslümanlara karşı en etkin güçlerinden birini oluşturmuştur. Kutsal Toprakların kaybedilmesi ile birlikte Hospitalier Şövalyeleri denizler üzerinde aktif olmuşlardır. Özellikle 1310 yılında Rodos Adası'nın fethedilmesi ile birlikte Doğu Akdeniz'de faaliyet göstermişlerdir. Bu dönemde Papa'nın denizler üzerindeki en etkin gücü olmuşlardır. Bölgedeki varlıkları ile Türklerin denizlere açılmasını engellemiş ve Haçlı fikrinin yaşamasını sağlamışlardır. Yazmış olduğumuz bu tezde Hospitalier Şövalyeleri'nin varlığı kronolojik olarak işlenmiştir. Öncelikle kuruldukları Kudüs ve çevresindeki faaliyetleri anlatılmış daha sonrasında ise Doğu Akdeniz üzerindeki faaliyetleri ve Türklere karşı olan mücadelelerine yer verilmiştir. Tezimiz Hospitalier Şövalyeleri'nin Rodos Adası hakimiyeti dönemine mercek tutmaktadır. Bu dönemde çevresindeki diğer devletler ile olan ilişkileri ve Rodos Adası'nın iç dinamiklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Founded in Jerusalem in the second half of the 11th century, the Knights Hospitaller constituted one of the Pope's most effective forces against Muslims throughout its existence. With the loss of the Holy Land, the Knights Hospitaller became active on the seas. They were active in the Eastern Mediterranean, especially after the conquest of Rhodes Island in 1310. During this period, they became the Pope's most effective power on the seas. With their presence in the region, they prevented the Turks from sailing to the seas and ensured the survival of the Crusader idea. In this thesis we have written, the existence of the Knights Hospitaller is discussed chronologically. First of all, their activities in Jerusalem and its surroundings, where they were founded, are explained, and then their activities in the Eastern Mediterranean and their struggles against the Turks are included. Our thesis focuses on the period of the Knights Hospitaller's rule on Rhodes Island. During this period, its relations with other surrounding states and the internal dynamics of the Island of Rhodes are included.