Dönüşümcü liderlik yaklaşımı bağlamında Marine Le Pen'in siyasi kimlik analizi
Marin Le Pen's political identity in the context of transformational leadership
  1. Tez No: 900300
  2. Yazar: NİLAY AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski bir kavram olan liderlik kavramı; doğrudan, bireylerin kolektif yaşama yetenekleri ile ilintilidir. Zamanla artan nüfus, bireylerin değişen beklenti ve ihtiyaçları liderlik kavramının örgütsel yönetim literatüründe farklı anlamlara karşılık gelmesine sebep olmuştur. Farklı zaman dilimlerinde farklı anlamlar ile literatürde yer edinen liderlik kavramı, bir sınıflandırmayı zorunlu kılmıştır ve böylelikle liderlik yaklaşımlarını ortaya çıkarmıştır. Liderlik yaklaşımları; liderlik anlayışının temelde hangi unsurlar ile anlamlı ilişkisi bulunduğu üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır. Mevcut çalışma; küreselleşme çağında değişim sahnesinde yaşanan önü kesilemez ivmenin liderlik yaklaşımlarını getirdiği noktada literatür için oldukça yeni bir kavram olan“Dönüşümcü Liderlik Yaklaşımı”nın Fransa siyaset arenasında önemli bir unsur haline gelmiş Marine Le Pen'in Ulusal Birlik Partisi kariyerinde liderliği adına yaşadığı radikallikte bir karşılığı olup olmadığını karşılaştırmalı bir şekilde yorumlayabilmeyi hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of leadership, which is a concept as old as human history; is directly related to the collective living abilities of individuals. Increasing population over time and changing expectations and needs of individuals have caused the concept of leadership to have different meanings in the organizational management literature. The concept of leadership, which has taken its place in the literature with different meanings in different time periods, has necessitated a classification and thus revealed leadership approaches. Leadership approaches have been tried to be explained through the understanding of leadership based on which elements it has a meaningful relationship with. The current study aims to comparatively interpret whether the“Transformational Leadership Approach”, which is a relatively new concept for the literature at the point where the unstoppable momentum experienced in the scene of change in the age of globalization brings leadership approaches, has an equivalent in the radicalism experienced by Marine Le Pen, who has become an important element in the French political arena, in her career as leader of the National Unity Party.