Exploring the link between English teachers' technological pedagogical content knowledge and their self-efficacy in developing digital teaching materials: A case study of the central districts of the province of Eskişehir
İngilizce öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgileri ile dijital öğretim materyali geliştirme öz yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Eskişehir ili merkez ilçeleri örneği
  1. Tez No: 900301
  2. Yazar: NECLA ÇİĞDEM KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÖKGÖZ KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışması, Eskişehir, Türkiye'deki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet ortaöğretim okullarındaki İngilizce öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgileri (TPAB) ile dijital öğretim materyali geliştirme konusundaki öz-yeterliliklerini incelemektedir. Araştırma, bu yetkinlikler ile eğitim geçmişi, deneyim ve Web 2.0 kullanım sıklığı gibi çeşitli demografik faktörler arasındaki ilişkiyi de incelemektedir. Ayrıca öğretmenlerin teknoloji entegrasyonu eğitimine ilişkin görüşleri de ele alınmaktadır. 2021-2022 eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilen bu çalışma, 184 katılımcı ile yapılmıştır. Veri toplama sürecinde, anketler, kişsel bilgi formu ve açık uçlu sorulardan oluşan veri toplama aracı kullanılmıştır. Katılımcılara ait nicel verilerin analizinde SPSS 22.0 kullanılarak, Independent Samples T test, One Way ANOVA, Pearson Korelasyon ve Çoklu Doğrusal Regresyon testleri uygulanırken, nitel verilerin analizinde ise tematik kodlamadan yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucu, katılımcıların TPACK ve tüm alt boyutları ile Web 2.0 ve dijital öğretim materyali geliştirme öz-yeterlilikleri arasında pozitif, orta düzeyde anlamlı ilişkiler olduğunu; teknoloji bilgisi ve toplam TPACK düzeyleri ile dijital materyal geliştirmeye yönelik olumsuz bakış arasında ise negatif, orta düzeyde anlamlı ilişkiler olduğunu göstermektedir. Diğer TPACK kombinasyonları ile olumsuz bakış arasındaki ilişkiler negatif ve düşük düzeydedir. Çalışmanın nitel bölümü, eğitimde teknolojinin başarılı entegrasyonunun sadece anlık öğretim sonuçlarını iyileştirmekle kalmayıp, aynı zamanda bu faydaları sürdürmek ve eğitim deneyimini daha da geliştirmek için sürekli mesleki gelişim ve altyapı iyileştirmeleri gerektirdiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the technological pedagogical content knowledge (TPACK) and self-efficacy in developing digital teaching materials among English teachers at public secondary schools under The Turkish Ministry of National Education in Eskişehir, Turkey. The study examines the relationship between these competencies and various demographic factors such as educational background, experience, and frequency of Web 2.0 tool usage. It also explores teachers' views on technology integration training. Conducted during the 2021-2022 academic year with 184 participants, the study utilized surveys, personal information forms, and open-ended questions for data collection. Quantitative data from participants were analyzed using SPSS 22.0, applying tests such as Independent Samples T-test, One Way ANOVA, Pearson Correlation, and Multiple Linear Regression, while qualitative data were analyzed through thematic coding. The results show positive, moderately significant relationships between participants' TPACK and all sub-dimensions with Web 2.0 and digital teaching material development self-efficacy; however, technological knowledge and overall TPACK levels are negatively, moderately related to negative views towards digital material development. Other TPACK combinations have low negative relationships with negative views. The qualitative part of the study suggests that successful integration of technology in education not only improves immediate teaching outcomes but also requires ongoing professional development and infrastructure improvements to sustain these benefits and enhance the educational experience further.