الطبقية الاقتصادية ومعالجة الإسلام لها
Ekonomik sınıfçılık ve İslam'ın çözümü
  1. Tez No: 900308
  2. Yazar: MUSTAFA MOHAMMED AHMED MOHAMMED ALZABRAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TEMİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüz dünyası, birçok ekonomik kriz ve sorunlarla karşı karşıyadır. Bunun temelinde, her insanın istikrar arzusu ve bilinmez gelecekten korkusu yatmaktadır. Bu nedenle İnsanoğlu, kurtuluşunu sağlayacağını düşündüğü sistemler oluşturulmaya girişti. Oysaki, İslam, dünya ekonomik sorunlarını çözen kapsamlı bir sistem getirmiş ve ekonomik sınıflandırmayı ortadan kaldırarak adalet ve eşitliği sağlamıştır. Bu bağlamda, tezimiz, İslam'ın yoksulluğu ve sınıflandırmayı ortadan kaldırmadaki rolünü açıklamaya çalışmaktadır. Tezimiz üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde, ekonomik sınıflandırma ele alınmaktadır. Farklı ekonomik sistemlerin, kapitalizmin, sosyalizmin ve İslam'ın tanımıyla ilgili ve her bir sistemin kendine özgü özelliklerini fikirlerini ve değişik versiyonların ele almaktadır. Bölüm, İslami sistem ve iktisadi hayatı kapsayıcılığı mevzusuyla sona ermektedir. Tezimiz, ikinci bölümünde, ekonomik sistemleri tarihsel olarak ele almakta ve bunların ekonomik sınıflandırmayı oluşturmada veya bunları çözme üzerindeki etkilerini tartışmaktadır; Reform hareketlerinde ve geleneksel sistemlerdeki önemli değişiklikleri irdelemekte, ortaçağlardan Rönesans'a kadar geçmişten günümüze kadar sınıflandırmayı besleyen ve yeni bir küresel ekonomik çağa temel oluşturan önemli aşamaları incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The contemporary world is faced with numerous economic crises and problems. At its core lies the desire for stability and fear of the unknown future inherent in every individual. Consequently, mankind has endeavored to create systems it believes will bring salvation. However, Islam has introduced a comprehensive system that addresses global economic issues, abolishing economic classification and ensuring justice and equality. In this context, our thesis seeks to elucidate the role of Islam in alleviating poverty and eliminating classification. Our thesis is divided into three parts. The first part addresses economic classification, discussing various economic systems such as capitalism, socialism, and Islam, along with their definitions and unique features. The section concludes with a discussion on the inclusivity of the Islamic system and its economic life. In the second part, our thesis examines economic systems historically and their effects on forming or resolving economic classification. It examines significant changes in reform movements and traditional systems, tracing the stages from the Middle Ages to the Renaissance that have nurtured classification and laid the foundation for a new global economic era. In the third chapter, the role of Islam in improving classification is examined from two perspectives. Firstly, its traditional aspect, which includes topics such as zakat, waqf, charity, and the role they play in addressing poverty and classification. Secondly, it discusses the role of Islamic banks and financial institutions in improving poverty and classification. The following points are emphasized here: Islamic finance has three methods, namely“murabaha,”“musharaka,”and“mudaraba,”along with the use of leasing property. It examines the function of each method within the scope of Islamic finance, their role in combating interest, and their impact on the elimination of poverty, hunger, and classification.