المعالجة بالعقاقير الطبية في الفقه الإسلامي
İslam hukukunda bitkisel ilaçlarla tedavi
  1. Tez No: 837340
  2. Yazar: VELİD ELHAC HALİFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sadece Tanrı'ya şükredin ve bundan sonra veya sonra peygamber olmayanlar için dua edin ve barış: İslam Ümmetinde Şeriat hükümleri, Müslümanların bilimsel ve pratik yaşamının tüm alanlarında mevcuttu; Bunlar arasında tıpla ilgili konular, tıbbın her bir dalı için gerekli bilim ve pratik meşruiyet hükümleri ve tıp biliminin en önemli dallarından biri Uyuşturucu Bilimi Şubesidir; Her türlü ilaçla ilgilidir, ve hızlı gelişim zamanımızda, hızlı gelişmeler için teknoloji çağı ve her insanın farklı yaşam tarzları hakkında neredeyse günlük güncellemeler olarak adlandırıldı. Sadık ve kâfir, çağdaş evlerin bolluğunu görüyoruz, her Müslümanın öğrenebileceğiniz her evin meşru hükümlerini bilmesini gerektiren tıbbi ve farmasötik evler de dahil olmak üzere, Doğal veya üretilmiş olsun, aldığı veya kullandığı ilacın farkında olmak için. Ve bu açıdan, araştırmacı B adlı bu araştırmayı seçti. (İslami hukukta ilaç tedavisi) bu aşamadaki mesajı için; meşru hükümleri farmakoloji ile ilgisi olanlarla ilişkilendirmek için. Ve bazı ilaçların ne olduğunu ve terapötik özelliklerinin ne olduğunu gösterecek, Onlara hitap etme amacına ulaşmak için kullanılıp kullanılmadıkları üzerindeki olumlu etkiler Meşru bir caydırıcılığın yokluğunda etik olmayan amaçlar için kullanılmasının olumsuz komplikasyonları nelerdir, Özellikle narkotik ilaçlar, etillik alkolün sentezlendiği ilaçlar, hormonal ilaçlar ve domuz türevlerinin jelatin olarak kullanıldığı ilaçlar; Araştırmacı, meşru yargıyı açıkça göstermek için bu bölümlerle ilgili araştırmaların çok önemli olduğunu bulmuştur; Bu araştırma, araştırmacının eczane alanındaki çalışmalarının mesleği olarak yazmasına yardımcı oldu, İslam şeriatının bilimlerinde içtihat eğitimi alma sevgisi ve tutkusunun yanı sıra, bu araştırmayı bir yerde ve Tanrı'nın arkasında önemli hale getirecektir. Bu nedenle, bu araştırmada tıbbi ilaçların tedavisi için bazı içtihatlara ve içtihatların onları nasıl etkilediğine değinmeyi amaçladım.
Özet (Çeviri)
Thank God alone, pray, and peace for those who do not prophet thereafter or after: Throughout the Islamic Ummah, the Shariah provisions have been present in all spheres of Muslim's scientific and practical life; Among them are matters relating to medicine, necessary science and practical legitimacy provisions for each branch of medicine, and one of the most important branches of medical science is the Drug Science Branch; It is about pharmaceuticals of all kinds, and in our time of rapid development, called the age of technology for rapid developments and almost daily updates on the different lifestyles of every human being. The faithful and the infidel, we see the abundance of contemporary houses, including medical and pharmaceutical homes, which requires every Muslim to know the legitimate provisions of every home you can learn about, In order to be aware of the medication he takes or uses, whether natural or manufactured. And from this point of view, the researcher chose this research titled B. (Medication treatment in Islamic jurisprudence) for his message at this stage; in order to link legitimate provisions with what has to do with pharmacology. And where it will show what some drugs are and what their therapeutic properties are, Positive effects on whether they are used to achieve the objective of addressing them What are the negative complications of being used for unethical purposes in the absence of a legitimate deterrent, Especially with regard to narcotic drugs, drugs in which etillic alcohol is synthesized, hormonal drugs, and drugs in which pig derivatives are used as gelatin; The researcher has found that research into these sections is crucial to clearly demonstrate the legitimate judgment; This research has helped the researcher to write that his work in the field of pharmacy as his profession, as well as his love and passion for studying jurisprudence in the sciences of Islamic sharia, which will make this research important in a place and God behind purpose. For that reason, I intended in this research to address some of the jurisprudence for the treatment of medicinal drugs and how jurisprudence affects them.