Genç erkek hentbol sporcularında ayak bileği dorsifleksiyon hareket açıklığı ve dikey sıçrama mesafesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between ankle dorsiflexion range of motion and vertical jump distance in young male handball athletes
  1. Tez No: 900352
  2. Yazar: MUHAMMED FURKAN YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Aktivite, Sağlık ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç erkek hentbol sporcularında dikey sıçrama mesafesi ile ayak bileği dorsifleksiyon hareket açıklığı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, sporcuların dikey sıçrama performansının ayak bileği dorsifleksiyon hareket açıklığıyla olan ilişkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Korelasyon analizi kullanılarak, dikey sıçrama mesafesi ile sağ ve sol ayak bileği dorsifleksiyon hareket açıklığı arasındaki istatistiksel ilişki değerlendirilecektir. Araştırma, Muratpaşa Belediyesi Süleyman Evcilmen Spor ve Sergi Salonu'nda, Mart 2024 ile Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini genç erkek hentbol sporcuları oluşturmuş, örneklem ise belirli kriterlere göre seçilen 25 sporcudan oluşmuştur. Ayak bileği dorsifleksiyon hareket açıklığı, Evrensel Gonyometre kullanılarak ölçülmüştür. Bu ölçüm için BASELİNE 360 derece, 20 cm (8 inç) plastik gonyometre kullanılmıştır. Dikey sıçrama mesafesi ise My Jump 2 uygulamasıyla ölçülmüştür. My Jump 2, cep telefonlarının kamerası aracılığıyla yüksek hızlı video çekimi yöntemiyle dikey sıçrama yüksekliğini güvenilir ve geçerli bir şekilde ölçen bir mobil uygulamadır. Veriler Pearson korelasyon katsayısı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, dikey sıçrama mesafesi ile boy (r=-0,068, p=0,747), kilo (r=-0,265, p=0,201), BMI (r=-0,279, p=0,177), squat boy yüksekliği (r=-0,092, p=0,663), sağ ayak bileği dorsifleksiyon hareket açıklığı (r=-0,178, p=0,394) ve sol ayak bileği dorsifleksiyon hareket açıklığı (r=-0,070, p=0,740) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Araştırmanın bulguları, genç erkek hentbol sporcularının performansını artırmaya yönelik antrenman programlarının geliştirilmesine ve literatürdeki çelişkili bulguların netleştirilmesine önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between vertical jump distance and ankle dorsiflexion range of motion in young male handball athletes. The aim of the study was to determine the relationship between vertical jump performance and ankle dorsiflexion range of motion in athletes. Using correlation analysis, the statistical relationship between vertical jump distance and right and left ankle dorsiflexion range of motion will be evaluated. The research was carried out at Muratpaşa Municipality Süleyman Temizmen Sports and Exhibition Hall between March 2024 and May 2024. The population of the research consisted of young male handball athletes, and the sample consisted of 25 athletes selected according to certain criteria. Ankle dorsiflexion range of motion was measured using the Universal Goniometer. For this measurement, a BASELINE 360 degree, 20 cm (8 inch) plastic goniometer was used. Vertical jump distance was measured with the My Jump 2 application. My Jump 2 is a mobile application that reliably and validly measures vertical jump height using high-speed video capture via a mobile phone's camera. Data were analyzed using Pearson correlation coefficient. According to the analysis results, vertical jump distance and height (r=-0.068, p=0.747), weight (r=-0.265, p=0.201), BMI (r=-0.279, p=0.177), squat height (r= -0.092, p=0.663), right ankle dorsiflexion range of motion (r=-0.178, p=0.394) and left ankle dorsiflexion range of motion (r=- 0.070, p=0.740). The findings of the research make significant contributions to the development of training programs to increase the performance of young male handball athletes and to clarify the contradictory findings in the literature.