Yedinci sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersi etkin vatandaşlık öğrenme alanına ilişkin akademik başarılarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An examination of seventh-grade students' academic achievements in the social studies course's active citizenship learning area in terms of various variables
- Tez No: 900351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı; yedinci sınıf sosyal bilgiler dersi etkin vatandaşlık öğrenme alanı konu ve kazanımlarını öğrencilerin ne düzeyde edindiğini bazı değişkenlere göre belirlemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeline göre yapılan bu araştırmanın örneklem grubunu; 2021-2022 eğitim öğretim döneminde Diyarbakır ilinin Silvan ilçesindeki 4 merkez ortaokulu ile 4 köy ortaokulu olmak üzere toplamda 8 ortaokuldaki 272 yedinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Verilere ulaşmak amacıyla iki bölümden oluşturulmuş akademik başarı testi uygulanmıştır. Test Analysis programında yapılan analizler sonucunda: akademik başarı testinin KR-20 (iç güvenirlik) değeri 0,80; ortalama madde güçlük indeksi (p değeri) 0,57; madde ayırt edicilik indeksi (d değeri) ise 0,52 çıkmıştır. İstatiksel yöntemler kullanılarak veriler değerlendirilmiş ve araştırma sonucunda öğrencilerin;“Etkin Vatandaşlık”öğrenme alanındaki akademik başarılarının orta düzeyin biraz üstünde ( =10,18; ss=4.33) olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkeni açısından kız öğrencilerin erkek öğrencilerden daha başarılı ve kız öğrencilerin lehine anlamlı fark olduğu; anne eğitim seviyesi yüksek olan öğrencilerin akademik başarılarının anne eğitim seviyesi düşük düzeyde olan öğrencilerden yüksek olduğu; baba eğitim seviyesi lise olan öğrencilerin lehine baba eğitim seviyesi okuryazar-okuryazar olmayan öğrenciler arasında anlamlı fark olduğu; ilçe merkezinde ikamet eden öğrencilerin akademik başarılarının köyde ikamet eden öğrencilere göre daha yüksek ve aralarında anlamlı fark olduğu; okula normal gelen öğrencilerin ise okula taşımayla gelen öğrencilerden akademik olarak daha başarı ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the extent to which seventh-grade students acquire the subject and achievements of the active citizenship learning area in the social studies course according to various variables. The study group of this research, conducted according to the survey model, one of the quantitative research methods, consists of 272 seventh-grade students from 8 secondary schools, including 4 district centers and 4 village schools affiliated with districts in Silvan district of Diyarbakır province during the 2021-2022 academic year. An academic achievement test, consisting of two parts, was applied to obtain the data. The data were evaluated using descriptive statistical methods, and as a result of the research, it was determined that students' academic achievements in the“Active Citizenship”learning area were slightly above the intermediate level ( =10,18; ss=4.33). Concerning the gender variable, it was found that female students were academically more successful than male students, and there was a significant difference in favor of female students. Students with higher maternal education levels had higher academic achievements than students with lower maternal education levels. There was a significant difference in favor of students whose fathers had a high school education level compared to students whose fathers were literate or illiterate. Students residing in the city center had higher academic achievements than those in villages, and there was a significant difference between them. Students in regular schools were academically more successful than students in imam hatip schools.