Üniversite öğrencilerinin etnikmerkezcilik düzeylerinin ve sosyodemografik özelliklerinin çiftler arası şiddeti kabul durumlarına etkisi
The effect of university students' ethnocentrism levels and sociodemographic characteristics on the acceptance of couple violence
- Tez No: 935623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE AYÇA AY KAATSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu ilişki arayıcı ve tanımlayıcı araştırma, üniversite öğrencilerinin etnikmerkezcilik düzeyleri ile sosyodemografik özelliklerinin çiftler arası şiddeti kabul durumları ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Kasım 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında, Ankara'da yer alan bir üniversitede öğrenim görmekte olan 426 lisans öğrencisiyle yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak“Çiftler Arası Şiddeti Kabul Ölçeği”,“Etnikmerkezcilik Ölçeği”ve“Sosyodemografik Veri Toplama Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Shapiro-Wilk testi, Levene Testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Öğrencilerin çiftler arası şiddeti kabul düzeyleri ile cinsiyetleri, dini inançları ve bugüne kadar yaşadıkları romantik ilişki sayısı ile çiftler arası şiddeti kabul düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This correlational and descriptive study was conducted to determine the relationship between university students ethnocentrism levels and sociodemographic characteristics and their acceptance of couple violence. The study was conducted with 426 undergraduate students studying at university between November 2023 and May 2024. The“Couple Violence Acceptance Scale”,“Ethnocentrism Scale”and“Sociodemographic Data Collection Form”were used as data collection tools. Descriptive statistics, Shapiro-Wilk test, Levene Test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Spearman Correlation Analysis were used in the analysis of the data. It was found that there was a significant difference between the students acceptance levels of violence against couples and their gender, religious beliefs, and the number of romantic relationships they have had so far.