Yabancı uyruklu öğrencilerin sağlık iletişiminde yaşadıkları kültürlerarası iletişim problemleri
Intercultural communication problems experienced by foreign students in health communication
- Tez No: 746829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE NUR GÖRKEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Sağlık hizmeti almak ve sağlıklı yaşam dünyada yaşayan her insanın en temel haklarından biridir. İster kendi ülkesinde hizmet alsınlar ister farklı bir ülkede hizmet alsınlar bireyler eşit ve kaliteli sağlık hizmeti alma hakkına sahiptirler. Bu araştırmada eğitim için Türkiye'de bulunan yabancı uyruklu öğrencilerin sağlık iletişimi sürecinde ne gibi kültürlerarası engellerle karşılaştıkları incelenmektedir. Çalışmanın evrenini Türkiye'de eğitim alan yabancı uyruklu öğrenciler, örneklemini ise Ankara'da devlet ve özel üniversitelerde eğitim alan yabancı uyruklu öğrenciler oluşturmaktadır. Literatür taraması kapsamında kültürlerarası iletişim engelleri belirlenmiş ve bu engellere yönelik hazırlanan anket formu ile veriler toplanmıştır. Çalışma sürecinde elde edilen bulgulara bakılacak olduğunda yabancı uyruklu öğrencilerin sağlık iletişim sürecinde kaygı engelini diğer engellere göre daha fazla yaşadıkları göze çarpmıştır. Bunun dışında erkek öğrencilerin kadın öğrencilere göre doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık çalışanları ile iletişim kurma sürecinde dil engeline, kaygıya ve ön yargı engeline daha fazla takıldıkları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca Türkiye'de yaşam süresi arttıkça kaygının ve dil engelinin azaldığı da gözlemlenmiştir. Son olarak Orta Doğu ve Kuzey Afrika ile Güney Asya ülkelerinden gelen öğrencilerin daha fazla ön yargıya uğradıkları ve sağlık hizmeti alırken maddi olarak daha fazla zorluk çektikleri de analiz sonuçlarına göre belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Receiving health services and having a healthy life are among the most basic rights of every person living in the world. Whether they receive service in their own country or in a different country, individuals have the right to receive equal and quality health care services. In this study, intercultural barriers of foreign students, who are studying in Turkiye, in the process of health communication are examined. The universe of the study is composed of foreign students studying in Turkiye. The sample consists of foreign students studying at public and private universities in Ankara. As part of the literature review, intercultural communication barriers were identified and data were collected using a questionnaire prepared for these barriers. Considering the findings obtained during the study, it was observed that foreign students experienced the anxiety barrier more than other barriers in the health communication process. In addition, it was concluded that male students were more obsessed with language, anxiety and prejudice barriers in while communicating with doctors, nurses and other health professionals compared to female students. It has also been observed that anxiety and language barriers decrease as duration of stay in Turkiye increases. Finally, it was determined that students from Middle Eastern and North African and South Asian countries had more prejudice and financial difficulties when receiving health care.