Bir metal oksit konsantratöründe işlem değişkenlerinin tesis performansı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of process variables on plant performance in a metal oxide concentrator
- Tez No: 900394
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN BENZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yapılan çalışmanın odak noktası oksitli kurşun çinko cevherinin zenginleştirme esnasında uygulanan metot değişkenliğinin proses verimine olan etkisinin gözlemlenmesidir. Uygulama Kayseri-Aladağ bölgesinden çıkarılan cevherin zenginleştirme tesisinde yapılmıştır. İşlem değişkenlerinin sistem performansı üzerine etkilerinin incelenmesi için her bir değişken için kontrollü değişim uygulanarak sistem performansı dinamik olarak gözlemlenmiştir. Çalışma sırasında öğütme tane boyutu, reaktif miktarları ve cevher mineralojik değişimleri hedef parametreler olarak seçilmiştir. Her bir değişken parametre için devre etrafındaki günlük fiziksel ve kimyasal analizler izlenmiş, reaktif sarfiyat miktarı ve yoğunluk ölçümleriyle takip edilmiştir. Elde edilen analiz verileri için her seferinde kütle denkliği çalışmaları yürütülmüş ve elde edilen sonuçlar istatistiki analizlerle test edilerek sistem üzerindeki değişkenliğin minimize edilebilmesi için bir kontrol metodolojisi geliştirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main focus of the study is to observe the effect of method variability applied on enrichment of high clay content oxide lead zinc ore on enrichment process. The application will be carried out in the enrichment facility of ore extracted from Kayseri-Aladağ region. To examine the effects of process variables on system performance, system performance is monitored dynamically by applying controlled change for each variable. During the study, grinding grain size, reagent amounts and ore mineralogical changes were selected as target parameters. Daily physical and chemical analyzes around the circuit for each variable parameter is monitored, followed by reactive consumption amount and density measurements. For the analysis data obtained, mass balance studies are carried out each time and the results obtained are tested with statistical analyzes and it is aimed to develop a control methodology in order to minimize the variability on the system.