Critical examination of autonomist theories within the context of artificial intelligence
Otonomist kuramların yapay zeka bağlamında eleştirel incelemesi
- Tez No: 900407
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez, Marksizmde çok tartışılan bir konu olan üretim ilişkileri ve üretim güçleri arasındaki bağlantıyı Yapay Zekâ (YZ) bağlamında yeniden düşünmektir. Bu tartışma, otonomist geleneğin (yani, operaismo, post-operaismo, bilişsel kapitalizm) sermayenin emeğe üretici güçlerin gelişimiyle yaptığı müdahalelerin emeği özerk kıldığını, post-Fordist veya bilişsel kapitalist aşamada makinelerin emeğin yerini alması sonucunda ise Marksist emek-değer yasasının geçerliliğini yitirdiğini ve komünist bir topluma geçişin tohumlarının atıldığını iddia etmeye başlamasıyla yeni bir ivme kazanmıştır. Öte yandan, bu iddialara karşı çıkanlar, kapitalizmin sabitlerine dikkat çekerek Marx'ın kategorilerinin hâlâ geçerli olduğunu ve emekle sermaye arasındaki sömürü ilişkilerinin yeni biçimlerde sürdüğünü öne sürmüşlerdir. Bu tez, bu çatışan argümanları YZ'nin son yıllarda kapitalist üretimde hızlıca uygulanmaya konulması bağlamında yeniden düşünmeyi amaçlamaktadır. YZ'nin yoğun kullanımının kapitalist üretim üzerindeki etkilerine ilişkin güncel kehanetler Marx'ın öngörülerine dair otonomistlerin yorumunu haklı çıkarma eğilimindedir. Bu tez, bunun aksine, salt bir teknoloji olmaktan ziyade üretim güçlerinin bir bileşeni olan YZ'nin, bütünüyle insanların yerini almayacağını, değer yasasını geçersiz kılmayacağını ve emeği sermayeden özerkleştirmek yerine sömürüyü pekiştireceğini savunan otonomizm eleştirilerinin önemine dikkat çekecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis revisits the connection between the relations and forces of production, a hotly-debated topic in Marxism, within the context of artificial intelligence (AI). This debate acquired a new momentum when the autonomist tradition (name, operaismo, post-operaismo, cognitive capitalism) started claiming that capital impinging on labor through the development of productive forces makes the latter autonomous, and in the post-Fordist or cognitive phase of capitalism the Marxist labor theory of value has become obsolete and the seed of the transition to a communist society have been planted due to the substitution of machinery for living labor. Drawing attention to the invariants of capitalism, opponents of this claim suggest on the other side that Marx's categories are still valid and the exploitative relations between capital and labor continue in new forms. This thesis aims to rethink these contending arguments within the context of the rapid introduction of AI in capitalist production in recent years. For, the current prophecies on the implications of the intensive use of AI in capitalist production tend to vindicate autonomists' remark on Marx's predictions. This thesis takes attention to the importance of the arguments of the critiques of autonomism, which reiterate on the contrary that AI, as a component of productive forces rather than a pure technology, will not completely replace human beings, will not make the law of value obsolete, and will not make labor autonomous from capital but reinforce exploitation.