Metildopanın hassas tespiti için itriyum oksit ve tungstennanoparçacıkları içeren bir voltametrik platform
A voltammetric platform with yttrium oxide and tungstennanoparticles for the sensitive detection of methyldopa
- Tez No: 900408
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Metildopanın voltametrik tespiti için itriyum oksit (Y2O3), tungsten (W) ve karbon nanotüp (CNT) bazlı yeni bir elektrokimyasal platform geliştirilmiştir. Önerilen elektrokimyasal platformun (W@Y2O3/CNT/GCE) elektrokimyasal olarak aktif yüzey alanı ve yük transfer direnci (Rct), döngüsel voltametri (CV) ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) ile sırasıyla 0.227 cm2 ve 143 Ω olarak belirlendi. Bu, önerilen materyalinumut verici bir elektrotkatalizör adayı olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. W@Y2O3/CNT/GCE'nin performansı metildopanın elektrot işlemi için incelendi ve diğer elektrotlarla karşılaştırıldı. W@Y2O3/CNT/GCE, metildopa voltametrik davranışını geliştirdi ve diğer elektrotlardan daha düşük olan 0,488 V'luk bir oksidasyon pik potansiyeli (Epa) sergiledi. Metildopanun potansiyel kayması ve pik gelişimi, W@Y2O3/CNT ile modifiye edilmiş elektrotun daha yüksek elektrokatalitik aktivitesini gösterdi. W@Y2O3/CNT/GCE, metildopa için 3.5×10-9 M (3sb/m) tespit sınırıyla 2.0×10-8 – 1.0×10-6 M çalışma aralığı sergiledi. Voltametrik ölçümler, farmasötik ürünlerde ve biyolojik numunelerde metildopa için mükemmel doğruluk ve yüksek hassasiyet gösterdi.
Özet (Çeviri)
A novel electrochemical platform based with carbon nanotubes, yttrium oxide and tungsten has been developed for the voltammetric detection of methyldopa. The electrochemically activearea and charge transfer resistance (Rct) of the proposed electrochemical platform W@Y2O3/CNT/GCE were determined to be 0.227 cm2 and 143 Ω by cyclic voltammetric method(CV) and electrochemical impedance spectroscopic method(EIS), respectively. This indicates that proposed material can be considered as a promising electrocatalyst. The performance of W@Y2O3/CNT/GCE was examined for methyldopa electrode process and compared with other electrodes. W@Y2O3/CNT/GCEimproved the voltametric behavior of methyldopa and exhibited an oxidation peak potential (Epa) of 0.488 V, which less than that of other electrodes. The potential shift and peak improvement ofmethyldopa indicated the higher electrocatalytic activity of electrode modified with W@Y2O3/CNT. W@Y2O3/CNT/GCE exhibited a working range of 2.0×10-8 – 1.0×10-6 M M with a detection limit of3.5×10-9 M (3sb/m) for methyldopa. The Voltammetric measurements showed enormousaccuracy andhigh precision for methyldopa in pharmaceuticals and biological samples.