Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Meram Tıp Fakültesi öğrencilerinin sağlık algısı, ölüme karşı tutum ve ölüm anksiyetesi düzeyleri
Health perception, attitudes toward death and death anxiety levels of students in Necmettin Erbakan University Faculty of Theology and Meram Faculty of medicine
- Tez No: 750242
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KARAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı mesleki açıdan hastalık, ölüm ve oluşturdukları etkilerle ile sıklıkla karşı karşıya kalacak olan iki farklı alanda eğitim görmekte olan üniversite öğrencilerinde ölüm anksiyetesi, ölüme karşı tutum ve sağlığa karşı tutumları belirleyerek, bunları etkileyen faktörleri analiz edebilmektir. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir çalışmanın evrenini 2018-2019 akademik yılında Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde okumakta olan Meram Tıp Fakültesi ve İlahiyat Fakültesinde öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma gönüllü olan her iki fakültenin, her sınıfından en az 30 öğrenci olmak üzere toplam 479 öğrenci ile yapıldı. Çalışmada; Sağlık Algısı Ölçeği (SAÖ), Abdel Khalek Ölüm Anksiyetesi Ölçeği (AÖAÖ), Ölüme Karşı Tutum Ölçeği (ÖKTÖ) ile sosyodemografik veri elde etmeyi amaçlayan bir soru formu kullanıldı. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 22 programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine death anxiety, attitudes toward death and attitudes toward health, and to analyze the factors affecting these in university students who are studying in two different vocational fields who will frequently be faced with illness, death and their effects. Material and Methods: The population of this descriptive and cross-sectional study consists of students studying at Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine and Faculty of Theology in the 2018-2019 academic year. The study was carried out with a total of 479 volunteer students, including at least 30 students from each class of both faculties. A questionnaire aimed at obtaining sociodemographic data through the Health Perceptions Questionnaire (HPQ), the Arabic Scale of Death Anxiety (ASDA) by Abdel-Khalek, and the Death Attitude Profile-Revised (DAP-R) questionnair was used. The obtained data were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 22 program. A p value of