Diz cerrahisi geçiren hastalarda ağrı, düşme riski ve kinezyofobi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Deciphering the relationshi̇p between pain, fall risk and kinesiophobia in patients undergoing knee surgery
- Tez No: 900421
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma diz cerrahisi geçiren hastalarda ağrı, itaki düşme riski ve kinezyofobi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla Kasım 2022- Mart 2023 tarihleri arasında Altunizade Acıbadem Hastanesi'nde diz cerrahisi geçiren 97 hasta ile gerçekleştirildi. Veriler, 'Hasta Tanılama Formu', 'Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ)', 'Vizuel Analog Skala (VAS)' ve 'İtaki Düşme Riski Ölçeği' ile hastalar ile yüz yüze görüşülerek toplandı. Araştırma verilerinin analizinde SPSS (Statistical Package Program for Social Science) 21.0 programı kullanıldı. Kategorik seçeneklerden oluşan demografik değişkenler ve hastalıkla ilgili özellikler frekans ve yüzde tablolarında; ağrı, düşme riski ve kinezyofobi ölçek puanları aritmetik ortalama, standart sapma, medyan ve normal dağılım değerlerinden oluşan betimsel istatistik tablosunda gösterildi. Ağrı, itaki düşme riski ve kinezyofobi puanları normal dağılım göstermediğinden iki gruptan demografik ve hastalıkla ilgili özellikler değişkenlerine göre karşılaştırmalarda Mann Whitney U testinden; ikiden fazla gruplu demografik değişkenlere göre karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis H testinden yararlanıldı. Ağrı, düşme riski ve kinezyofobi arasındaki ilişkide Spearman's rho testinden yararlanılmıştır. Analizlerde güven aralığı %95 (anlamlılık düzeyi 0,05 p0,05) tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 97 patients who underwent knee surgery at Altunizade Acıbadem Hospital between November 2022 and March 2023 in order to determine the relationship between pain, risk of falls and kinesiophobia in patients undergoing knee surgery. Data were collected by face-to-face interviews with patients using the 'Patient Identification Form', 'Tampa Kinesiophobia Scale (TKÖ)', 'Visual Analogue Scale (VAS)' and 'Risk of Falling Scale'. SPSS (Statistical Package Program for Social Science) 21.0 software was used to analyse the data. Demographic variables and disease-related characteristics consisting of categorical options were shown in frequency and percentage tables; pain, fall risk and kinesiophobia scale scores were shown in descriptive statistics tables consisting of arithmetic mean, standard deviation, median and normal distribution values. Since pain, fall risk and kinesiophobia scores did not show normal distribution, Mann Whitney U test was used for comparisons according to demographic and disease-related characteristics variables from two groups; Kruskal-Wallis H test was used for comparisons according to demographic variables with more than two groups. Spearman's rho test was used in the relationship between pain, fall risk and kinesiophobia. The confidence interval in the analyses was 95% (significance level 0.05 p0.05).