Bazı teşvik edici uygulamaların erken ekilen mısır çıkışı ve fide gelişimi üzerine etkileri
Effects of some encouraging practices on early maize emergence and seedling development
- Tez No: 900420
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÖZÜBENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, bazı teşvik edici (priming) uygulamaların (Saf su, %0,5 ZnSO4•7H2O, %0,5 CaCl2.2H2O ve 100ppm GA3), üç farklı ( M17G17, DKC6980 ve P2105) mısır çeşidinin çıkış performansı ve fide gelişimi üzerine etkilerini incelemek için yürütülmüştür. Çalışmada çıkış oranı, ortalama çıkış süresi, çıkış indeksi, V3 dönemine ulaşma süresi, sap ve kök uzunlukları, sap ve kök kuru ağırlıkları, kök/sap oranı ve toplam kuru ağırlık özellikleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda, incelenen özellikler yününden çeşitler arasında farklılıklar olduğu, farklı teşvik edici uygulamaların çeşitlerin çıkış performansı ve fide gelişimi üzerinde olumlu etkisi olduğunu, tohumların 100ppm GA3 çözeltisi ile muamele (priming) edilmesinin çıkış performansı üzerine olumlu etki yaptığı belirlenmiştir. Ortalama çıkış indeksi yönünden çeşitler arasında farklılık olduğu belirlenmiştir. Farklı teşvik edici (priming) uygulamalarda belirlenen çıkış indeksi değerleri 1,94-2,32 arasında değişmiştir Çıkış indeksi değeri DKC 6980 çeşidinde 2,18, M17G17 çeşidinde 2,13 ve P 2105 çeşidinde 2,05 olarak belirlenmiştir.. En yüksek çıkış indeksi değeri 2,32 ile 100ppm GA3 uygulanan tohumlarda görülmüştür. En düşük çıkış indeksi değeri ise 1,94 ile kontrol uygulamasında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of priming treatments (distilled water, 0.5% ZnSO4•7H2O, 0.5% CaCl2•2H2O, and 100 ppm GA3) on the emergence performance and seedling development of three different maize hybrids (M17G17, DKC6980, and P2105). Emergence rate, mean emergence time, emergence index, time to reach the V3 stage, stem and root lengths, stem and root dry weights, root-to-stem ratio, and total dry weight were evaluated in the study. The results indicated that the varieties exhibited differences in the traits analyzed, and that the various priming treatments had a positive effect on the emergence performance and seedling development of the maize varieties. Specifically, seed treatment with a 100 ppm GA3 solution positively influenced emergence performance. Regarding the mean emergence index, differences were observed among the hybrids. The emergence index values under different priming treatments ranged from 1.94 to 2.32. The emergence index was determined to be 2.18 for the DKC 6980, 2.13 for the M17G17, and 2.05 for the P2105. The highest emergence index value of 2.32 was observed in seeds treated with 100 ppm GA3, while the lowest value of 1.94 was recorded in the control treatment.