The effect of intimate partner violence on child behaviors: Examining the roles of child maltreatment and household chaos
Yakın partner şiddetinin, çocuk davranışları üzerindeki etkisi: Çocukluk döneminde kötü muameleye maruz kalmanın ve evdeki karmaşanın rollerinin incelenmesi
  1. Tez No: 900438
  2. Yazar: NURİYE ELANUR KOCABAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATIMA TUBA YAYLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Teorik ve ampirik bulgular, Yakın Partner Şiddeti (YPŞ) ile çocuk davranışlarına ilişkin sonuçlar arasındaki ilişkiyi desteklemektedir. Güncel literatür, YPŞ'ye maruz kalmanın sadece çocuk davranış problemleri değil, aynı zamanda çocukların prososyal becerileri üzerindeki etkilerini de ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, önceki araştırmalar YPŞ ve çocuk davranışları arasındaki ilişkide çocuklara kötü muamele ve evdeki karmaşa gibi aracı yolları eş zamanlı olarak incelememiştir. Bu çalışmada, orta çocukluk döneminde YPŞ ve çocuk sonuçları arasındaki ilişkide çocuklara kötü muamele ve evdeki karmaşanın aracı rollerini araştırmak için Ailelerin Geleceği ve Çocuk Refahı Çalışmasının 9. Yıl verileri (N = 559) kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini YPŞ'ye maruz kaldığını bildiren ve yaş ortalaması 36 olan 559 anne (evli: 384, %69) oluşturmuştur. Mevcut çalışma, değişkenleri ölçmek için annelerin öz bildirimlerini esas almıştır. PROCESS makro ile yapılan aracılık analizlerinin sonuçları, çocuklara kötü muamele ve evdeki karmaşanın YPŞ ile orta çocukluk dönemindeki çocuk davranış problemleri arasındaki ilişkiye aracılık ettiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, YPŞ ile çocukların prososyal becerileri arasındaki ilişkiye çocuklara kötü muameleden ziyade evdeki karmaşa aracılık etmektedir. Bu sonuçlar, YPŞ'den etkilenen evlerde çocuğa kötü muamelenin yanı sıra evdeki karmaşanın da dikkate alınması ve önlenmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Theoretical and empirical findings have supported the relationship between intimate partner violence (IPV) and child behavioral outcomes. Current literature documented the effects of IPV exposure on not only child behavioral problems but also prosocial skills in children. Nevertheless, previous research has not examined the mediating paths such as child maltreatment and household chaos concurrently in terms of the IPV's effect on child outcomes. To explore mediating pathways, the current study used Year 9 data from the Future of Families and Child Wellbeing Study (N = 559) in order to investigate the mediator roles of child maltreatment and household chaos within the scope of IPV's effect on child outcomes during middle childhood. The study sample included 559 mothers (married: 384, 69 %) that reported IPV exposure with a mean age of 36 years. The current study relied on maternal self-reports to measure study variables. The results of the mediation analyses conducted by PROCESS macro revealed that child maltreatment and household chaos mediated the IPV's effect on child behavioral problems in middle childhood. IPV's influence on child prosocial skills is mediated by household chaos rather than child maltreatment. These results point to the importance of bringing forward and preventing child maltreatment as well as household chaos in IPV-affected homes.