The investigation of conflict in adolescents dating violence in the role of perpetrator / victim and parental acceptance / rejection
Ergenlerin flört şiddetindeki çatışmalarının fail / kurban rolü ve ebeveyn kabulü / reddi açısından incelemesi
- Tez No: 701633
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR EREN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada ergenleri flört şiddetindeki rolleri ile algıladıkları ebeveyn kabul/reddi ve cinsiyetlerine göre incelemek ve flört şiddetinde mağdur rolünün fail rolleri tarafından yordanıp yordanmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Katılımcılar online platformadan ulaşılan Türkiye'deki lise öğrencilerinden (15 yaş; n=30, 16 yaş; n=67, 17 yaş; n=113, 18 yaş; n=96) oluşmaktadır. Veri toplama araçları Kişisel Bilgi Formu, Ebeveyn Kabul-Red Anketi- Kısa Form (Çocuk EKRÖ / Kısa Form: anne ve baba versiyonu) ve Gençler Arası Flört İlişkilerinde Çatışma Ölçeği – Modifiye Edilmiş (GAFİÇÖ-M) Formu'dur. Veriler Çok Değişkenli Varyans Analizi (MANOVA) ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi ile analiz edildi. Sonuçlar katılımcıların cinsiyetine göre fail ve mağdur rolünde duygusal, fiziksel ve siber flört şiddetinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca, fail ve mağdur rolünde duygusal, fiziksel ve siber flört şiddetinin algılanan anne kabulü / reddine göre anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Fail rolünde fiziksel ve siber flört şiddetinde algılanan baba kabulü/ reddine göre anlamlı bir fark bulunmazken, duygusal flört şiddetinde ise algılanan baba kabul/ reddine göre fark bulunmuştur. Mağdur rolünde duygusal, fiziksel ve siber flört şiddetinde algılanan anne ve baba kabul/reddine göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. Duygusal, fiziksel ve siber flört şiddetinde fail rolü toplam puanı için basit regresyon analizi sonuçları göre, flört şiddetinde mağdur rolünün (R2=.33), flört şiddetinde fail rolünün anlamlı bir yordayıcısı olduğunu göstermiştir. Duygusal, fiziksel ve siber flört şiddetindeki roller için ayrıntılı olarak incelendiğinde, mağdur rolü (R2=.35), duygusal flört şiddetinde fail rolünün önemli bir yordayıcısıdır. Fiziksel flört şiddetinde fail rolü, mağdur rolü tarafından (R2=.28) anlamlı olarak yordanmaktadır. Son olarak, mağdur rolü (R2=.22), siber flört şiddetinde fail rolünün anlamlı bir şekilde yordayıcısıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine adolescents according to their roles in dating violence, perceived parental acceptance/rejection and gender, and to examine whether the role of victim is predicted by perpetrator role in dating violence. The participants consist of high school students in Turkey (15-year-old; n=30, 16-year-old; n=67, 17-year-old; n=113, 18-year-old; n=96). Data collection instruments were Personal Information Form, Parental Acceptance - Rejection Questionnaire - Short Form (Child PARQ / Short Form: mother and father version), and Conflict in Adolescent Dating Relationships Inventory (CADRI) Short Form. The data were analyzed by Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) and Simple Linear Regression Analysis. According to the results, there is no significant difference between genders for perpetrator and victim roles in emotional, physical, and cyber dating violence. In addition, while no significant effect is found between mother acceptance and rejection on perpetrator role in emotional, physical and cyber dating violence and father acceptance and rejection of perpetrator role in physical and cyber dating violence, there is a significant difference in father acceptance and rejection of perpetrator role in emotional dating violence. When it comes to victim role in dating violence, no significant difference is found between mother and father acceptance and rejection of emotional, physical, and cyber dating violence. Results of simple regression analysis for total score of perpetrator role in emotional, physical, and cyber dating violence showed that victim role in dating violence (R2=.33) is an important predictor of perpetrator role in dating violence. In detail, for roles in emotional, physical, and cyber dating violence, victim role (R2=.35) is a significant predictor of perpetrator role in emotional dating violence. Perpetrator role is predicted by victim role (R2=.28) significantly in physical dating violence. Finally, victim role (R2=.22) is a significant predictor of perpetrator role in cyber dating violence.