Klâsik Türk müziği keman eğitim yöntemlerinin analizleri
Analysis of classical Turkish music violin training methods
- Tez No: 900445
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KARADUMAN, DOÇ. DR. SERKAN ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Klasik Türk Müziği Keman öğretim yöntemleri bünyesinde olan meşk usulü ve metodik sistemin uygulanma şekillerini içerik analizi yapmanın yanı sıra, bu analizler sonucunda bir klasik Türk müziği keman öğretim dizini oluşturmanın amaçlandığı bu araştırmada, nitel yöntem ve tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma,“Giriş”,“Beş Bölüm”,“Sonuç ve Öneriler”ve“Ekler”kısımlarından oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde, günümüze kadar klasik Türk müziği keman eğitimi üzerine yapılan çalışmalar kronolojik olarak değerlendirilmiştir. Birinci Bölümde, keman çalgısının tarihçesi ve yapısal özellikleri; Keman çalgısının etimolojisi hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci Bölümde; klasik Türk müziği keman icracılarının hayatı ve mûsiki çalışmaları ve çalgını akort sistemi ele alınmıştır. Üçüncü Bölümde, çalgı eğitimi açısından keman çalgısı incelenerek geleneksel Türk müziğinde çalgı eğitim yöntemleri, basılı olan klasik Türk müziği keman eğitim metotlarının karşılaştırmalı içerik analizi yapılmıştır. Klasik Türk müziği keman öğretim süreci ve klasik Türk müziği ile Batı müziği icra teknikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü Bölümde, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, Necmettin Erbakan üniversitelerinden bir, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinden iki, toplamda sekiz akademisyenle ile görüşülmüştür. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, TRT İstanbul Radyosu, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk, Müziği Korosu, İzmir Klasik Devlet Türk Müziği Korosu, İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu, İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, TRT İstanbul Radyosu ve TRT Ankara Radyosundan birer sanatçı olmak üzere olmak üzere on keman sanatçısı ile görüşülerek, toplamda on sekiz bireye yarı yapılandırılmış görüşme tekniği uygulanmıştır. Bu görüşmeler sonucunda, klasik Türk müziği keman eğitim yöntemlerinin içerik analizi yapılmıştır. Beşinci bölümde, tüm bölümlerden elde edilen veriler ışığında, klasik Türk müziği keman öğretim dizininin değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuç ve öneriler bölümlerinde ise, elde edilen veriler doğrultusunda ulaşılan sonuçlara ve çalgının eğitim sürecine katkı sağlayacağına inandığımız önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Qualitative method and scanning model were used in this research, which aims to create a classical Turkish music violin teaching index as a result of these analyses, as well as content analysis of the application methods of the meşk method and methodical system within the classical Turkish music violin teaching methods. The study consists of“Introduction,”“Five Chapters,”“Conclusion and Recommendations,”and“Appendixes.”In the“Introduction”section, studies on classical Turkish music violin education to date are evaluated chronologically. In the first part, the history and structural features of the violin instrument are discussed. Information is given about the etymology of the violin instrument. In the second part, the life and musical works of classical Turkish music violin players and the tuning system of the instrument are discussed. In the third chapter, the violin instrument was examined in terms of instrument training, and a comparative content analysis of instrument training methods in traditional Turkish music and published classical Turkish music violin training methods was made. Information was given about the classical Turkish music violin teaching process and classical Turkish music and Western music performance techniques. In the Fourth Part, eight academicians in total, one from Gaziosmanpaşa University, Sakarya University, Ankara Music and Fine Arts University, Dicle University, Bayburt University, Necmettin Erbakan University, and two from Van Yüzüncü Yıl University, were interviewed. In addition, the Presidential Classical Turkish Music Choir, TRT Istanbul Radio, Presidential Classical Turkish Music Choir, Izmir Classical State Turkish Music Choir, Istanbul State Classical Turkish Music Choir, Istanbul State Turkish Music Ensemble, Izmir State Classical Turkish Music Choir, Istanbul State Classical Music Choir. Ten violin artists, one each from the Turkish Music Choir, TRT Istanbul Radio, and TRT Ankara Radio, were interviewed, and a semi-structured interview technique was applied to a total of eighteen individuals. As a result of these interviews, a content analysis of classical Turkish music violin training methods was made. In the fifth chapter, the classical Turkish music violin teaching index was evaluated in the light of the data obtained from all departments. In the results and suggestions sections, the conclusions reached in line with the data obtained and the suggestions that we believe will contribute to the education process of the instrument are included.