Ulnar variansın yaşa ve cinsiyete bağlı olarak gösterdiği değişikliklerin Sivas bölgesinde araştırılması
  1. Tez No: 90045
  2. Yazar: MUHİTTİN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDEM GÜMÜŞBURUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
51 ÖZET Bu çalışma normal el bileğine sahip 100 olgunun, her iki el bileğine ait toplam 200 röntgenogramı üzerinde yapıldı. Çalışmada, ulnar variansın yaşa ve cinsiyete bağlı olarak gösterdiği değişiklikler araştırıldı. İncelenen 100 olgunun 41'i kadın, 59'u erkek yaş ortalaması 40.7+1.57 idi. Standart anteroposterior pozisyonda çekilen el bileği grafîlerinde ulnar varians perpendikülar yöntemle ölçüldü. Ortalama ulnar varians kadınlarda 0.49+0.14, erkeklerde 0.66±0.12, bütün olgularda 0.59±0.09 bulundu. Olguların çoğunluğu (% 93.5) -2 mm ulna minus varians ile +3 mm ulna plus varians değerleri arasında yer almaktaydı. Bütün bileklerin %12 si ulna minus (-1 mm den küçük ), %35.5'i ulna plus (+1 mm den büyük ) ve %52.5'i nötral ulnar varians (-1 mm +1 mm arası ) idi. Ulnar variansın cinsler arasında gösterdiği farklılık istatistiksel olarak anlamlı değildi ( p>0.05 ). Olguların sağ bilek ve sol bilek ulnar varians değerleri karşılaştırıldığında yine aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05 ). Her iki cinsin hem sağ hem de sol bilek ulnar varians değerleri yaşa bağlı olarak artmaktaydı. Bu pozitif korelasyon istatistiksel olarak anlamlı idi. Yine benzer şekilde yaş grupları arttıkça da ulnar varians değerleri artıyordu.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY The present study was performed on 200 roentgenograms from both wrists of 100 subjects who had normal wrist anatomy. The differences of ulnar variance depending on the ethnic origin, age and sex were investigated. The subjects investigated were consisted of 41 women and 59 men who were 40.7+1.57 of average age. The relevant statistical methods were used in this study. The ulnar variance in roentgenograms taken in a standard anteroposterior position was measured with perpenducular method. The mean variance was 0.49+0.14 in women and 0.66±0.12 in men whereas the mean variance in mixed population was 0.59+0.09. The majority (93.5%) of subjects were in limits of -2 mm ulna minus and +3 mm ulna plus variance values. The 12% of all subjects were ulna minus (less than -1 mm ), 35.5% were ulna plus (more than +1 mm) and the 52.5% had neutral ulnar variance (between -1 mm and +1 mm). The difference of ulnar variance between both sexes were not statistically significant (p>0.05). The difference of ulnar variance between right and left hands were also not significant statistically (p>0.05). The right and left wrist ulnar variance values in both sexes increased parallel to the increase in age. This positive correlation between age and the ulnar variance was statistically significant. Similarly, the ulnar variance values also increased when subjects were recruited in increasing age groups.