The relationship between attitudes towards menstrual leave, ambivalent sexism, attitudes towards menstruation, and gender
Regl iznine ilişkin tutumlar, çelişik duygulu cinsiyetçilik, regle ilişkin tutumlar ve toplumsal cinsiyet arasındaki ilişki
  1. Tez No: 900494
  2. Yazar: MİNEL ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Regl izni, kadınların regl dönemlerinde menstrüel semptomlardan iyileşmek için işten izin almalarına olanak tanıyan bir işyeri politikasıdır. Politikanın kadınların psikolojik ve fiziksel sağlığı üzerinde olumlu etkileri olabileceği halde, bu konuya yönelik tutumların kompleks olduğu gözlenmektedir. Mevcut tez çalışması, Türkiye'de regl iznine yönelik tutumları inceleyen ilk çalışmadır. Tez kapsamında, regl iznine yönelik tutumları tutumları ölçmek için ölçek geliştirilmiş ve bu tutumların menstrüel tutumlar, çelişik duygulu cinsiyetçilik ve toplumsal cinsiyet ile ilişkileri araştırılmıştır. Toplamda 734 katılımcı (645 kadın, 86 erkek; Myaş = 29.60; SS = 8.57), Regl İznine Yönelik Tutumlar Ölçeği, Menstrüel Tutumlar Ölçeği,Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Envanteri ve Sosyo-demografik Bilgi Formu'nu doldurmuştur. Tez kapsamında geliştirilen Regl İznine Yönelik Tutumlar Ölçeği'nin faktör analizi,“Kadınları destekleme ve toplumsal cinsiyet eşitliği”,“Gizlilik”,“Ters tepme”,“Kötüye kullanım”ve“İş yerlerinde olumsuz etki”olmak üzere beş farklı alt faktör ortaya çıkarmıştır. Regresyon analizlerinin sonuçlarına göre; erkek olmak, düşmanca cinsiyetçi tutumları benimsemek, menstrüel semptomları reddetmek ve menstrüasyonun gizliliğini savunmak, regl iznini desteklemeyi olumsuz yönde yordamıştır. Düşmanca cinsiyetçilik ve menstrüel semptomların reddedilmesi, bu politikanın kötüye kullanılması ve kadınlar için olumsuz sonuçlarla ters tepmesi konusundaki endişeleri de olumlu yönde yordamıştır. Menstrüel semptomları reddetmek ve menstrüasyonun gizli tutulması gerektiğini düşünmek, bu politikanın kadınların menstrüasyon günlerini iş yerinde ifşa edeceği endişesiyle ilişkili bulunmuştur. Son olarak, gizlilik, düşmanca cinsiyetçilik ve semptomları reddetmek, regl izninin iş yerlerinde olumsuz etkilere yol açacağına dair inançları öngörmüştür. Bulgular tartışılmış, sınırlılıklar, olası katkılar ve gelecekteki öneriler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Menstrual leave is a workplace policy that allows women to take leave to recover from menstrual-related symptoms when menstruating. While this policy could positively impact women's psychological and physical health, attitudes towards it are mixed. This thesis was the first to explore attitudes towards menstrual leave in Turkey. It developed a scale to measure these attitudes and examined their relationships with menstrual attitudes, ambivalent sexism, and gender. A total of 734 participants (645 women, 86 men; Mage = 29.60; SD = 8.57)completed the Attitudes towards Menstrual Leave Scale, Modified Menstrual Attitudes Scale, Ambivalent Sexism Inventory, and a Socio-demographic Information Form. Factor analysis of the newly developed Attitudes Towards Menstrual Leave Scale revealed five subfactors:“Supporting women and gender equality,”“Privacy,”“Backfire,”“Misuse,”and“Negative impact on workplaces.”According to the results of regression analyses, being men, endorsing hostile sexist attitudes, denying menstrual symptoms, and endorsing secrecy of menstruation were negatively predicted to support menstrual leave. Hostile sexism and denial of menstrual symptoms positively predicted people's concerns regarding the misuse of this policy and the possibility of backfiring to women with negative results. Denying the reality of menstrual symptoms and thinking that menstruation should be kept secret were found to be related to concerns that this policy would expose women's menstruation days to everyone at work. Lastly,secrecy, hostile sexism, and denial of symptoms were found to predict beliefs that menstrual leave would adversely affect workplaces. Findings were discussed, and limitations, possible contributions, and future suggestions were addressed.