Adölesanlar ebveyn bağlanmasının menstrual tutum üzerine etkisi
The effect of parental attachment on menstrual attitude in adolescents
  1. Tez No: 969229
  2. Yazar: ŞEYMA ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVŞEN NAZİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, adölesanlarda ebeveyn bağlanmasının menstrual tutum üzerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Şubat-Haziran 2024 tarihleri arasında yürütülen çalışmanın evrenini, Adana ili Yüreğir ilçesindeki devlet liselerinde öğrenim gören kız öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise 2023-2024 eğitim-öğretim yılında 9., 10., 11. ve 12. sınıflarda öğrenim gören, menstruasyon gören, anne ve babası hayatta olan, Türkçe bilen ve ebeveynlerinden yazılı izin almış olan 441 kız öğrenci oluşturmuştur. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Ana-Babaya Bağlanma Ölçeği (ABÖ ve BBÖ)”ve“Menstrual Tutum Ölçeği (MTÖ)”kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada adölesanların MTÖ toplam puan ortalaması 2,83 ± 0,23; bağlanma ölçeği puan ortalaması anne için 45,46 ± 6,92, baba için 44,13 ± 7,05 olarak bulunmuştur. Adölesanların tanıtıcı özellikleri ile MTÖ arasında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir (p>0.05). Adölesanların, aile tipi, gelir durumu ile ABÖ arasında anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir (p<0.05). Aile tipi, gelir durumu ve anne baba birliktelik durumu ile BBÖ arasında anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir (p<0.05). Menstrual Tutum Ölçeği Toplam puanı ile Ana-Babaya Bağlanma Ölçeği arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05). Alt boyutlar incelendiğinde ise; Güçsüz Bırakan Bir Olgu Olarak Menstruasyon alt boyutu ile Ana Bağlanma Ölçeği arasında negatif yönlü anlamlı bir korelasyon olduğu belirlenmiştir (p:0,024). Menstruasyonun Olacağını Önceden Fark Etme/Sezinleme alt boyutu ile de Baba Bağlanma Ölçeği arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir (p:0,015). Bu çalışmada, adölesanların menstruasyona yönelik tutumlarının genel olarak olumlu düzeyde olduğu ve anne ile baba bağlanma düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to determine the effect of parental attachment on menstrual attitudes in adolescents. The study was carried out between February and June 2024, and the population consisted of female students attending public high schools in the Yüreğir district of Adana, Turkey. The sample included 441 female students from 9th to 12th grades in the 2023–2024 academic year who had experienced menstruation, had living parents, spoke Turkish, and provided written parental consent to participate. Data were collected through face-to-face interviews using the“Personal Information Form,”the“Parental Attachment Scale (Mother and Father forms),”and the“Menstrual Attitude Questionnaire (MAQ).”Descriptive statistics, t-test, one-way ANOVA, and Pearson correlation analysis were used to analyze the data. The mean total score of the adolescents on the MAQ was 2,83 ± 0,23. The mean parental attachment score was 45,46 ± 6,92 for mothers and 44,13 ± 7,05 for fathers. It was determined that there was no statistically significant difference between the sociodemographic characteristics of adolescents and their scores on the MAQ (p > 0.05).Significant differences were found between maternal attachment and variables such as the mother's education level, number of cohabitants, family type, and income status (p<0.05). Similarly, significant differences were observed between paternal attachment and variables including age, number of cohabitants, family type, income status, and parental marital status (p<0.05). However, no statistically significant relationship was found between menstrual attitudes and parental attachment (p>0.05). In this study, it was found that adolescents generally had a positive attitude toward menstruation and demonstrated high levels of attachment to both their mothers and fathers.