Acil servise başvuran hastalarda intihar riskinin değerlendirilmesi
Evaluation of the risk of suicide in patients applying to the emergency department
- Tez No: 900495
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KELLECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma acil servise başvuran hastalarda intihar riskinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Mart 2024-Haziran 2024 tarihleri arasında Mesudiye Devlet Hastane 'sinin acil servisine başvuran 378 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Kişisel Veri Formu”,“İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ)”ile toplanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 22.0 (Statistical Package for the Social Sciences) yazılımı kullanılmıştır. Veriler; tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Örneklem t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Post-Hoc Tukey LSD ve korelasyon testi ile analiz edilmiştir. İstatistiksel anlamlılık için p0,5). Sonuç olarak, intihar riskini etkileyen faktörlerin bilinmesi, hastaların hızlı ve doğru değerlendirilmesini sağlayarak, yüksek risk taşıyan bireylerin erken dönemde saptanmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted descriptively to evaluate the risk of suicide in patients who applied to the emergency department. The sample of the study consisted of 378 patients who applied to the emergency department of Mesudiye State Hospital between March 2024 and June 2024. The data of the study were collected with the“Personal Data Form”and“Suicide Probability Scale (SPSS)”. SPSS 22.0 (Statistical Package for the Social Sciences) software was used for the analysis of the data. The data were analyzed with descriptive statistics, Independent Sample t test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Post-Hoc Tukey LSD and correlation test. P0.5). In conclusion, knowing the factors affecting the risk of suicide will ensure that patients are evaluated quickly and accurately, and will prevent individuals at high risk from being overlooked.