Sağlık okuryazarlığının aşı karşıtlığına etkisi: Sağlık sistemine güvensizliğin aracı etkisi
The impact of health literacy on vaccine opposition: The Mediational effect of distrust in the healthcare system
  1. Tez No: 900496
  2. Yazar: ŞEHRİBAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, sağlık okuryazarlığının aşı karşıtlığına etkisinde sağlık sistemine güvensizliğin aracılık rolünün olup olmadığının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmektedir. Araştırmanın evrenini, Yozgat Akdağmadeni Şehit Sinan Babacan Devlet Hastanesi polikliniklerine başvuran 18 yaşını doldurmuş kişiler oluşturmaktadır. Bu hastaneden araştırmanın yapıldığı tarihte günlük ortalama 400, aylık 9000 hasta poliklinik hizmeti almaktadır. Bu durumda araştırmanın örneklem büyüklüğü %95 güven düzeyi ve %5 hata ile 369 olarak hesaplanmıştır. Bu araştırmada ulaşılan kişi sayısı 450 olup, belirlenen örneklem sayısına ulaşıldığı söylenebilir. Çalışmada veri toplama aracı olarak dört bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Anket formunun birinci bölümü kişisel ve demografik bilgilerden oluşmaktadır ve diğer bölümlerde Likert tipi üç ölçek kullanılmıştır. Bu ölçekler sırasıyla sağlık okuryazarlığı ölçeği, aşı karşıtlığı ölçeği ve sağlık sistemine güvensizlik ölçeğidir. Veri toplama aracı, 01 Haziran – 01 Ağustos 2023 tarihleri arasında uygulanmıştır. Verilerin analizinde Pearson korelasyon analizi, bootsrapt güven aralığının esas alındığı Process Macro ile aracılık analizi (Model 4) ve SPSS AMOS ile bootsrapt güven aralığının esas alındığı yapısal eşitlik modellemesinden yararlanılmıştır. Bootsrapt tekniğinde 5000 yeniden örnekleme ve %95 güven aralığı esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is carried out to determine whether distrust in the health system has a mediating role in the effect of anti-vaccination of health literacy. The population of the research consists of people over the age of 18 who applied to the outpatient clinics of Yozgat Akdağmadeni Şehit Sinan Babacan State Hospital. At the time of the research was conducted, an average of 400 daily and 9000 monthly patients received outpatient clinic services from this hospital. In this case, the sample size of the study was calculated as 369 with a 95% confidence level and 5% error. The number of people in this research reached 450, and it can be said that the determined sample number has been reached. In the study, a questionnaire consisting of four sections was used as the data collection tool. The first section includes personal and demographic information, while the other sections use three Likert-type scales. These scales are the health literacy scale, the vaccine opposition scale, and the healthcare system distrust scale. The data collection tool was applied between June 1st and August 1st 2023. In the analysis of variables, Pearson correlation analysis, mediation analysis with Process Macro (Model 4) based on the bootstrap confidence interval, and structural equation modeling with SPSS AMOS based on the bootstrap confidence interval were used. The bootstrap technique is based on 5000 resamplings and a 95% confidence interval.