Açık kardiyak cerrahi öncesi hastalara verilen video tabanlı eğitimin hastaların stres düzeyi, hemodinamik parametreleri ve memnuniyeti üzerine etkisi
The effect of video based trainig given to patients before open cardiac surgery on patients' stress level, hemodynamic parameters and satisfaction
- Tez No: 900503
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu araştırma açık kardiyak cerrahi öncesi hastalara verilen video tabanlı eğitimin hastaların stres düzeyi, hemodinamik parametreleri ve memnuniyetleri üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma tek merkezli, tek kör ve yarı deneysel bir araştırma olup Ağustos 2023 Aralık 2023 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin kalp ve damar cerrahisi servisine kabul edilen 68 hasta (34 müdahale 34 kontrol) ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma verileri 'Hasta Tanıtım Formu', 'Durumluk Süreklilik Kaygı Ölçeği', 'Görsel Analog Hasta Tatmin Skalası', 'Hasta Hemodinamik Parametreler İzlem Formu' kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubundaki hastalara ameliyattan bir gün önce hasta odasında araştırmacı tarafından video tabanlı eğitim verilmiştir. Kontrol ve müdahale grubundaki hastaların farklı zamanlardaki stres düzeyleri, ameliyat öncesi aldıkları eğitime yönelik memnuniyet düzeyleri ölçülmüş, ameliyat sonrası hemodinamik parametreleri takip edilerek karşılaştırılmıştır. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package Program for Social Science) 21.0 programından ve ki kare testi, Kolmogorov Smirnov ve Shapiro Wilk testleri, Mann Whitney U testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effect of video based training on stress level, hemodynamic parameters and satisfaction of patients before open cardiac surgery. Materials and Methods: This study was a single center, single blind, quasi experimental study conducted with 68 patients (34 intervention and 34 control) admitted to the cardiovascular surgery service of a university hospital between August 2023 and December 2023. The study data were collected using the 'Patient Introduction Form', 'State Trait Anxiety Scale', 'Visual Analog Patient Satisfaction Scale', and 'Patient Hemodynamic Parameters Monitoring Form'. The patients in the intervention group were given video based training by the researcher in the patient room one day before surgery. The stress levels of the patients in the control and intervention groups at different times, their satisfaction levels with the preoperative education were measured, and their postoperative hemodynamic parameters were monitored and compared. SPSS (Statistical Package Program for Social Science) 21.0 program and chi square test, Kolmogorov Smirnov and Shapiro Wilk tests, Mann Whitney U test and Wilcoxon signed rank test were used for data analysis.