From pleasure to pain: A psychoanalytic exploration of self-harm
Zevkten acıya: Kendine zarar vermenin psikanalitik bir incelemesi
- Tez No: 900508
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZİLET CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, kendine zarar verme davranışlarını psikanalitik bir mercekten incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla iki araştırma sorusu ortaya çıkmıştır:“Kendine zarar veren bireylerin deneyimleri nelerdir?”ve“Kendine zarar veren bireyler aile dinamiklerini ve kendi doğumlarını çevreleyen anlatıları nasıl değerlendirmektedir?”. Çeşitli kendine zarar verme davranışlarında bulunan ve otuz yaşın altında olan altı katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen nitel veriler, refleksif tematik analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda dört üst tema ortaya çıkmıştır: (1) Kendine zarar vermenin ardındaki dile getirilmemiş deneyimler, (2) Kendine zarar vermenin özneler arası dinamikleri, (3) Kaotik aile dinamikleri ve bunların kendine zarar verme üzerindeki etkisi, (4) Doğum anlatıları ve bunların kendine zarar verme üzerindeki etkisi. Her bir tema, Lacancı psikanalitik perspektif ve diğer psikanalitik perspektifler kullanılarak daha ayrıntılı olarak tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study aims to explore the self-harm behaviors through a psychoanalytic lens. For this purpose, two research questions are investigated:“What are the experiences of individuals engaging in self-harm?”and“How do individuals engaging in self-harm evaluate their family dynamics and the narratives surrounding their conception and birth?”. Semi-structured interviews were conducted with six participants, all under the age of thirty, who engage in a diverse range of self-harm behaviors. Qualitative data gathered from the interviews is analyzed by employing reflexive thematic analysis. The analysis revealed four superordinate themes: (1) Unspoken experiences behind self-harm, (2) Inter-subjective dynamics of self-harm, (3) Chaotic family dynamics and their impact on self-harm, (4) Birth narratives and their impact on self-harm. Each theme is discussed in greater detail, employing Lacanian psychoanalytic perspective and other psychoanalytic perspectives.