İzole tavşan korpus kavernozumunda kastrasyonun adrenerjik, kolinerjik ve non-adrenerjik non-kolinerjik cevaplar üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 90053
  2. Yazar: M. KEMAL YILSIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Üroloji, Pharmacy and Pharmacology, Urology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
50 ÖZET Penis ereksiyonunun oluşmasında, testosteron gibi androjenik steroidlerin de katkısının olabileceği düşünülmektedir. Daha önce yapılan çalışmalarda, insanlarda kastrasyon yapılarak androjenik hormonların düzeyi düşürüldüğünde, çoğunlukla, normal seksüel aktivitede, ereksiyonda ve libidoda tama kadar ulaşabilen değişik derecelerde kayıp olduğu gözlenmiştir. Bu bulgulara dayanılarak, testosteronun, penis erektil dokusundaki, ereksiyonda rolü olan kasıcı ve gevşetici mekanizmalar üzerindeki etkisinin araştırılması planlanmıştır. Bu amaçla, sunulan çalışmada, cerrahi kastrasyon oluşturularak, vücuttaki testosteron düzeyi düşürülmüş ve bunun, penis erektil dokusundaki ereksiyon sürecine katılan kasıcı ve gevşetici faktörler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Deneyde kullanılacak tavşanlar, kontrol, kastrasyon ve kastrasyon+testosteron grubu olarak 3 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna sham operasyonu, kastrasyon grubuna orşiektomi ve kastrasyon+testosteron grubuna orşiektomi ile birlikte İ.M. yolla 10 mg/gün olacak şekilde tek dozda testosteron hormonu injekte edildi. Her üç grupta da işlemlerden 1 ay sonra tavşanların penisleri çıkarıldı. Tavşanlarından alınan penis dokusundan elde edilen korpus kavernozum şeritleri, %95 C>2-%5 CO2 ile gazlandırılan, 37 °C de ısıtılan Krebs-Bikarbonat solüsyonu içeren 20 ml'lik organ banyosuna asıldı. 2 glık ön gerilim altında her 15 dk'da bir kez yıkanarak 1 saat dengenlemeye bırakıldılar. Bu dengelenme süresi sonunda şeritler, 30 dk da 124 mM KC1 solüsyonuna maruz bırakıldılar. Daha sonra yıkanan dokular, agonist ve antagonist maddelerin uygulanması için 30 dk dinlenmeye bırakıldı.51 Fenilefrin kasılma cevaplarının kastrasyon grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı olarak azaldığı, kastrasyon+testosteron grubunda ise bu azalmış fenilefrin kasılma cevaplarının normale dönmediği saptandı. Karbakol gevşeme cevaplarının, kastrasyon grubunda anlamlı olarak arttığı, bu artan karbakol gevşeme cevabının, kastrasyon+testosteron grubunda azalarak normal kontrol değerlerine geri döndüğü saptandı. Adenozin gevşeme cevaplarında da, kastrasyon grubunda anlamlı bir azalma olduğu, kastrasyon+testosteron grubunda ise bu gevşeme cevabının artarak normal kontrol değerlerine geri döndüğü saptandı. Kastrasyon sonucu kan testosteron düzeyinin düşmesi; penis ereksiyonuna katılan adrenerjik, kolinerjik ve non adrenerjik non kolinerjik(NANK) sinirlerin fonksiyonlarında reseptör düzeyinde değişiklikler yapabilir. Sunulan çalışmada; kastrasyon grubunda elde edilen adrenerjik, kolinerjik ve adenozinerjik cevapların kontrol grubuna göre farklı olması, bu görüşü doğrular niteliktedir. Kastrasyon sonucu testosteron düzeyinin azalması; adrenerjik, kolinerjik ve adenozinerjik cevapları ya presinaptik olarak sinir etkinliğini değiştirerek ya da postsinaptik düzeyde reseptör sentezini etkileyerek değiştirebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is generally thought that androgenic steroids such as testosterone may have a role for penil erection. To investigate the effects of testosterone on contractile and relaxant mechanisms by which the function of erectil tissue of penis are controlled are necessary to understand both phsyology and pathology of penis(erection, impotence etc.). In the present study, we aimed to investigate the effects of castration on contractile and relaxant mechanisms participate erection process in penil erectil tissue. The rabbits which have been used were separated into three groups (control, castration and castration+testosteron). Corpus cavernosum excised from New Zealland White rabbits was mounted under 2 g resting tension in organ chambers containing Krebs-Bicarbonate solution at 37 °C gassed with 95% O2- 5% CO2. Phenylephrine responses considerably decreased in castration group compared to control group. These phenylephrine responses did not return to control values in CA+T group. Carbachol responses considerably increased in castration group compared to control group, but these carbachol responses decreased and then returned control values in castration+testosterone groups. Adenosine responses considerably decreased in castration groub, increased and reached to the control values in castration+testosteron group. Castration may bring about some changes on the functions of adrenergic, cholinergic and non adrenergic non cholinergic nerves at the reseptör level participate penil erection.