İzole tavşan korpus kavernozumunda kronik böbrek yetmezliğinin kolinerjik ve non-adrenerjik non-kolinerjik yanıtlar üzerindeki etkileri
The Effects of chronic renal failure on cholinergic and non-adrenergic non-cholinergic responses in isolated rabbit corpus cavernosum
  1. Tez No: 118003
  2. Yazar: İHSAN BAĞCİVAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞAHİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Nefroloji, Pharmacy and Pharmacology, Nephrology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET iv Kronik böbrek yetmezlikli erkeklerde normal popülasyona göre yüksek oranda görülen erektil disfonksiyon farklı nedenlere bağlanmaktadır. Nefrektomi uygulanması ile deneysel kronik böbrek yetmezliği oluşturulan bu çalışmada, tavşanlar, kontrol grubu ve deney grubu olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Deneysel kronik böbrek yetmezliği oluşturulan tavşanlarda, erektil doku değişikliklerinin gelişmesi için 4 hafta beklendikten sonra korpus kavernozum dokuları izole edilmiştir. İzole korpus kavernozum şeritleri, organ banyosunda kasıcı ve gevşetici maddeler ile elektriksel alan uyarısına maruz bırakılarak alınan yanıtlar karşılaştırmıştır. Fenilefrin ile kastırılmış korpus kavernozum şeritlerinde endotelden bağımsız etki gösteren papaverin ve sodyum nitroprussiyat ile kontrol ve deney gruplarının tümünde aralarında fark olmayan gevşeme yanıtları alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY v Erectile dysfunction which is appeared high rate in chronic renal failure men in comparison with normal population attributes different reasons. In this study, experimental chronic renal failure produced by nephrectomy rabbits were separated two groups as control and experiment group. After rabbits produced experimental chronic renal failure waited for occurence erectile tissue changes for four weeks, corpus cavernosum tissues were obtained. Taken responses exposed by contractive, relaxative agents and electrical field stimulation to isolate corpus cavernosum strips in organ bath were compared. In corpus cavernosum strips contracted by phenilefrine, relaxant responses of papaverine and sodium nitroprussid affecting independently from endothel have no any differences between all control and expriment groups (p>0.05).