Makinelerin bakım, imalat ve uzaktan kontrolü için sanal ve arttırılmış gerçeklik uygulamaları tabanlı dijital ikiz geliştirme
Digital twin development based on virtual and augmented reality application for maintenance manufacturing and remote control of machines
- Tez No: 900562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLSAMED TABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüz endüstriyel dünyasında, makinelerin bakım, imalat ve uzaktan kontrolü, verimliliği artırmak ve maliyetleri düşürmek amacıyla sürekli olarak geliştirilmektedir. Dijital ikiz teknolojisi, bu hedeflere ulaşmada devrim niteliğinde bir yenilik olarak öne çıkmaktadır. Dijital ikizler, fiziksel makinelerin sanal kopyalarını oluşturarak, gerçek zamanlı verilerle beslenen ve makinelerin performansını, durumunu ve operasyonlarını simüle eden sistemlerdir. Bu teknoloji, sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla birleştiğinde, makinelerin bakım, imalat ve uzaktan kontrol süreçlerinde önemli kolaylıklar ve yenilikler sunmaktadır. Bu çalışma, dijital ikiz teknolojisinin geliştirilmesine ve bu teknolojinin makinelerin bakım, imalat ve uzaktan kontrol süreçlerindeki uygulamalarına odaklanmaktadır. Dijital ikizler, fiziksel makinelerin sanal kopyalarını oluşturmakta ve gerçek zamanlı verilerle beslenerek makinelerin performansını, durumunu ve operasyonlarını simüle etmektedir. Sanal ve artırılmış gerçeklik (VR ve AR) uygulamalarıyla entegre edilen dijital ikizler, mühendislerin ve teknisyenlerin makinelerle sanal ortamda etkileşim kurmalarına, sorunları önceden tespit etmelerine ve en etkili çözümleri geliştirmelerine olanak tanımaktadır. Dijital ikizler, bakım ve onarım süreçlerini hızlandırmakta, üretim süreçlerini optimize etmekte ve uzaktan kontrol yeteneklerini artırmaktadır. VR ve AR teknolojileri, kullanıcıların fiziksel makinelerle temas etmeden önce sanal ortamda deneyim kazanmalarını sağlayarak, bakım ve imalat süreçlerinde büyük kolaylıklar sunmaktadır. Bu teknolojiler, endüstriyel süreçlerin daha verimli, güvenli ve maliyet etkin olmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's industrial world, the maintenance, manufacturing, and remote control of machinery are continuously developed to enhance efficiency and reduce costs. Digital twin technology stands out as a revolutionary innovation in achieving these goals. Digital twins create virtual replicas of physical machines, forming systems that are fed with real-time data to simulate the machines' performance, condition, and operations. When combined with virtual and augmented reality applications, this technology offers significant ease and innovations in the maintenance, manufacturing, and remote control processes of machinery. This study focuses on the development of digital twin technology and its applications in the maintenance, manufacturing, and remote control processes of machinery. Digital twins create virtual replicas of physical machines and, by being fed with real-time data, simulate the machines' performance, condition, and operations. Integrated with virtual and augmented reality (VR and AR) applications, digital twins enable engineers and technicians to interact with machines in a virtual environment, detect problems in advance, and develop the most effective solutions. Digital twins accelerate maintenance and repair processes, optimize production processes, and enhance remote control capabilities. VR and AR technologies provide users with the ability to gain experience in a virtual environment before interacting with physical machines, thereby offering significant ease in maintenance and manufacturing processes. These technologies contribute to making industrial processes more efficient, safe, and cost-effective.