Parvoviral enteritisli köpeklerde nötrofil/lenfosit oranının (NLR) değerlendirilmesi
Evaluation of neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) in dogs with parvoviral enteritis
- Tez No: 900569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SAFA TERZİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bağışıklık sisteminin hastalıklar üzerindeki etkisi halen tam anlamıyla aydınlatılamayan hassas birtakım dengeler üzerine kuruludur. Doğal bağışıklığın başlıca elemanı olan nötrofiller ile edinsel bağışıklığın başlıca elemanı olan lenfositlerin bağışıklık yanıtının oluşum evreleri içerisinde farklı rolleri vardır. Nötrofil ve lenfosit miktarları arasındaki denge çeşitli faktörlere bağlı olarak bozulduğu zaman, hastalıkların seyri de değişebilmektedir. Bu çalışmada, köpeklerde enteritisin yanı sıra timüs, lenf nodları ve kemik iliği gibi bağışıklık sistemi yapılarını baskılayarak lökopeniye sebep olan köpek parvoviral enteritis-2 (CPV-2) etkeninin oluşturduğu hastalık tablosunun nötrofil/lenfosit oranı (NLR) ile ilişkisi ele alındı. Çalışmada farklı cinsiyet ve ırklardaki 8-16 haftalık yaş aralığındaki 20 köpek, ELISA dışkı antijen test kiti kullanılarak CPV-2 yönünden pozitif olup olmadığı açısından incelendi. Daha sonra test sonucu pozitif olup, doğal yollarla parvoviral enteritis hastalığına yakalanmış 10 köpekten oluşan“hasta grubu”ve test sonucu negatif olup sağlık kontrolü yapıldıktan sonra sağlıklı olduğuna karar verilen 10 köpekten oluşan“kontrol grubu”oluşturuldu. Hasta grubu köpekler ise kendi içinde tedavi sırasında ölenler ve tedavi sonucu sağ kalanlar olmak üzere iki alt gruba ayrıldı. Köpeklerden dışkı örneği alınarak ELISA test kiti ile CPV-2 antijeni, kan alınarak ise hemogram bakıldı. Elde edilen hemogram sonuçlarına göre gruplar arasında nötrofil, lenfosit ve WBC karşılaştırması ile birlikte nötrofil/lenfosit oranı (NLR) karşılaştırması yapıldı. Kontrol grubu köpeklerin NLR ortalaması 1,79 olarak bulunurken, hasta grubu köpeklerin kliniğe başvuru gününde NLR ortalaması 7,04 olarak bulundu. Hasta grubu tedavi sırasında ölen köpeklerin ölmeden önceki NLR ortalaması 11,16 iken; hasta grubu tedavi sonrası iyileşen köpeklerin taburcu öncesi NLR ortalaması 2,23 olarak bulundu. Gruplar arası istatistiksel karşılaştırmalardan da grupların NLR ortalamaları arasındaki farklılıklarla örtüşen anlamlı veriler elde edildi. Böylelikle, NLR değerinin hastalığın seyrini gösterir bir sağlık parametresi olarak kullanılabileceği görüldü. NLR değeri üzerinde yapılacak yeni çalışmalar ile birlikte köpeklerde parvoviral enteritiste hastalığın seyrini takip etmede geleneksel hemogram verilerine ek olarak daha iyi bir biyobelirteç olarak kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The effect of the immune system on diseases is based on some delicate balances that are still not fully elucidated. Neutrophils, the main element of innate immunity, and lymphocytes, the main element of acquired immunity, have different roles in the formation stages of the immune response. When the balance between neutrophil and lymphocyte amounts is disrupted due to various factors, the course of diseases may also change. In this study, the relationship between the disease state caused by canine parvoviral enteritis-2 (CPV-2), which causes leukopenia by suppressing immune system structures such as thymus, lymph nodes and bone marrow, as well as enteritis in dogs, and the neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) was discussed. In the study, 20 dogs of different genders and breeds, aged between 8 and 16 weeks, were examined to see whether they were positive for CPV-2 using the ELISA stool antigen test kit. A“patient group”consisting of 10 dogs with positive test results and naturally contracted parvoviral enteritis was created. A“control group”was created from 10 dogs whose test results were negative and were determined to be healthy after a health check. The patient group dogs were divided into two subgroups: those who died during the treatment and those who survived as a result of the treatment. Stool samples were taken from the dogs and CPV-2 antigen was measured with the ELISA test kit, and blood was taken and the hemogram was examined. According to the hemogram results obtained, neutrophil, lymphocyte and WBC comparison as well as neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) comparison were made between the groups. While the NLR average of the control group dogs was found to be 1.79, the NLR average of the patient group dogs was found to be 7.04 on the day of admission to the clinic. While the mean NLR before death of the dogs that died during the treatment in the patient group was 11.16; the mean NLR before discharge of the dogs that recovered after the treatment in the patient group was found to be 2.23. Significant data was obtained from statistical comparisons between groups, which coincided with the differences between the NLR averages of the groups. Thus, it was seen that the NLR value could be used as a health parameter that shows the course of the disease. It was concluded that with new studies on the NLR value, it can be used as a better biomarker in addition to traditional hemogram data in following the course of the disease in parvoviral enteritis in dogs.