Bağ dokusu grefti ile birlikte yapılan kuronale kaydırılan flap cerrahisinin uzun dönem klinik sonuçları üzerine sigaranın etkisi
The effect of smoking on the long-term clinical outcomes of coronally advance flap surgery performed with connective tissue graft
- Tez No: 900570
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİVGE KURGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı kuronale kaydırılan flap cerrahisi ile kombine bağ dokusu grefti uygulanarak kök kapaması elde edilmiş bireylerin uzun dönem takibinde sigaranın olası etkilerini ortaya koymaktır. Cairo Tip 1 tip diş eti çekilmesi olan 13 sigara kullanan ve 14 sigara kullanmayan birey tükürük kotinin analizleri sonucu çalışmaya dahil edilmiştir. Her iki gruba da bağ dokusu grefti ile kombine kuronale kaydıraln flap cerrahisi yapılarak kök kapanması sağlanmıştır. Cep derinliği (CD), plak indeksi (PI), gingival indeks (GI), sondalamada kanama indeksi (SKI), klinik ataçman seviyesi (KAS), çekilme derinliği (ÇD), çekilme genişliği (ÇG), keratinize dişeti genişliği (KDG), gingival fenotip, kök kapanma miktarı (%), tam kök kapanma miktarı, Williams periodontal sondu ile ölçülüp kaydedilmiştir. Bu sonuçlar başlangıç ve 3. ay verileri ile kıyaslanacak, ayrıca 12. ayda ölçülen klinik parametreler açısından sigara içen ve içmeyen gruplar arasındaki farklar karşılaştırılmıştır. Gingival kalınlık için(fenotip) iki grup kıyaslandığında başlangıçta ve 3. Ayda istatistiksel bir fark görülmezken 12. Ayda fark anlamlı bulunmuştur (p=0.037). Başlangıçta ve 3. ve 12. aylık ölçümlerde çekilme derinliği, çekilme genişliği ve keratinize dişeti miktarında gruplar arasında anlamlı fark gözlenmemiştir (p> 0.05). Çekilmenin kapanma yüzdesi 3. ayda gruplar arasında farklı değilken, 12. ayda sigara içmeyenler için sigara içenlere göre anlamlı daha yüksek bulunmuştur (p=0.024). Tam kapanma açısından sigara içmeyen grup daha iyi olmakla beraber farklılık 3. ve 12. ayda anlamlı değildir (p>0.05). Limitasyonlar dahilinde, kuronale kaydırılan flap cerrahisi ile kombine bağ dokusu grefti uygulaması sonucunda sigara 3. Ayda klinik sonuçlar üzerinde etki göstermezken, 12. ayda sigara içmeyenler tam kök kapanma miktarı açısından daha iyi sonuçlar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the possible effects of smoking in the long-term follow-up of individuals who have achieved root closure by applying connective tissue graft combined with flap surgery shifted to the crown. 13 smokers and 14 non-smokers with Cairo Type 1 gingival recession were included in the study as a result of saliva cotinine analysis. Root closure was achieved by performing crown slide flap surgery combined with connective tissue graft in both groups. Pocket depth (CD), plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding index on probing (SKI), clinical attachment level (CAS), depth of retraction (EA), width of retraction (WG), keratinized gingival width (KDG), gingival phenotype, amount of root closure (%), amount of complete root closure, Williams periodontal probe were measured and recorded. These results will be compared with baseline and 3rd month data, and the differences between smokers and non-smokers in terms of clinical parameters measured at 12 months will be compared. When the two groups were compared for gingival thickness (phenotype), they were at baseline and 3. While there is no statistical difference in the month, 12. The difference in month was found to be significant (p=0.037). At baseline and at 3rd and 12th months, no significant difference was observed between the groups in the depth of recession, recession width, and amount of keratinized gingiva (p> 0.05). While the percentage of withdrawal closure was not different between the groups at 3 months, it was found to be significantly higher for non-smokers at 12 months than for smokers (p=0.024). Although the non-smoking group was better in terms of complete closure, the difference was not significant at 3 and 12 months (p>0.05). Within the limitations, smoking as a result of combined connective tissue graft application with flap surgery shifted to the crown 3. While there was no effect on clinical outcomes at 12 months, non-smokers showed better results in terms of the amount of full root closure at 12 months.