Köpeklerde parvoviral enteritisin serum ve fekal zonulin seviyeleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of parvoviral enteritis on serum and fecal zonulin levels in dogs
  1. Tez No: 968206
  2. Yazar: BATUHAN BALİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR KARACA BEKDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanesi, İç Hastalıklar Kliniği'ne sahipleri tarafından teşhis ve tedavi amacıyla getirilen parvoviral enteritis tanısı konulan köpeklerde, tedavi öncesi ve tedavi sonrasında serum ve fekal zonulin seviyelerinin belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi İç Hastalıkları Kliniğine, 2-6 aylık yaşta, farklı ırk ve cinsiyetteki, kusma, ishal, ateş, iştahsızlık şikayetleri ile getirilen, herhangi bir tedavi uygulanmamış ve hızlı test kiti ile parvoviral enterit olduğu belirlenen 16 adet köpekten toplanan serum ve gaita örnekleri kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen köpeklere hematokrit değer dikkate alınarak gerekli intravenöz sıvı tedavisi ve semptomatik destek tedavi 7 gün boyunca uygulandı. Köpeklerin günlük olarak rutin klinik muayeneleri yapılarak sonuçlar kaydedildi. Köpeklerden tedavi başlangıcında (1. gün) ve tedavi bittikten sonraki gün (8. gün) hematolojik analizler ve serum zonulin analizi için kan ile fekal zonulin analizi için gaita örnekleri alındı. Tedavi öncesi 10 köpekte kusma, 9 köpekte ishal ve köpeklerin hepsinde dehidrasyon belirlendi. Tedavinin 7. günü köpeklerin hepsinde kusma ve dehidrasyonun ortadan kalktığı ve sadece bir köpekte ishalin devam ettiği görüldü. Köpeklerin ortalama vücut sıcaklıkları tedavi öncesinde 38,48±0,16 °C iken, tedavi sonrasında 38,43±0,07 °C; ortalama nabız sayısı tedavi öncesi 130,56±8,16/dk iken, tedavi sonrası 136,00±6,01/dk; ortalama solunum sayısı tedavi öncesi 41,63±3,85/dk iken tedavi sonrası 47,38±3,64/dk olarak belirlendi ve bu değişiklikler istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (P>0,05). Köpeklerin ortalama canlı ağırlıkları tedavi öncesi 7,90 ±1,16 kg iken, tedavi sonrası 8,61 ± 1,20 kg olarak belirlendi ve bu fark istatistiksel olarak önemli idi (P0,05). Sonuç olarak insanlarda bağırsak geçirgenliğinde biyobelirteç olan zonulinin fekal ve serum düzeylerinin parvoviral enteritisli köpeklerde yedi günlük tedavi sonrası azaldığı ancak bu azalmanın istatistiksel olarak önemli olmadığı bulundu. Bu nedenle, parvoviral enteritisli köpeklerde zonulin düzeylerinin hastalığın şiddeti, prognozu ve tedaviye yanıt ile ilişkisini daha doğru değerlendirebilmek için daha geniş örneklem gruplarıyla, sağlıklı kontrollerin ve çalışma sırasında ölen hayvanların verilerinin de dahil edildiği, farklı klinik evreleri kapsayan, uzun süreli takip içeren çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine serum and fecal zonulin levels before and after treatment in dogs diagnosed with parvoviral enteritis brought to Erciyes University Veterinary Faculty Education, Research, and Practice Hospital, Internal Diseases Clinic by their owners for diagnosis and treatment. For this purpose, serum and stool samples collected from 16 dogs of different breeds and sexes, aged 2-6 months, brought to Erciyes University Veterinary Faculty Education Research and Practice Hospital Internal Medicine Clinic with complaints of vomiting, diarrhea, fever and loss of appetite, who were not treated with any treatment and were determined to have parvoviral enteritis by rapid test kit were used. The dogs included in the study were administered intravenous fluid therapy, taking into account the hematocrit value and symptomatic supportive treatment for 7 days. Routine clinical examinations of the dogs were performed daily, and the results were recorded. Blood samples for hematological analysis and serum zonulin analysis and feces samples for fecal zonulin analysis were collected from the dogs at the beginning of treatment (day 1) and the day after the end of treatment (day 8). Vomiting in 10 dogs, diarrhea in 9 dogs and dehydration in all dogs were detected before treatment. On the 7th day of treatment, vomiting and dehydration disappeared in all dogs, and diarrhea persisted in only one dog. The mean body temperatures of the dogs were 38,48±0,16 °C before treatment and 38,43±0,07 °C after treatment; mean pulse rate was 130,56±8,16/min before treatment and 136,00±6,01/min after treatment; mean respiratory rate was 41,63±3,85/min before treatment and 47,38±3,64/min after treatment and these changes were not statistically significant (P>0,05). The mean body weight of the dogs was 7,90 ± 1,16 kg before treatment and 8,61 ± 1,20 kg after treatment, and this difference was statistically significant (P0,05). In conclusion, fecal and serum levels of zonulin, a biomarker of intestinal permeability in humans, decreased after seven days of treatment in dogs with parvoviral enteritis. However, this decrease was not statistically significant. Therefore, to more accurately evaluate the relationship between zonulin levels and disease severity, prognosis and response to treatment in dogs with parvoviral enteritis, studies with larger sample groups, including data from healthy controls and animals that died during the study, covering different clinical stages and including long-term follow-up are needed.