Yeniden bağlanma ve ayrışmanın ötesinde: Doğu Asya'da finansal işbirliği
Beyond decoupling and recoupling: Financial cooperation in East Asia
- Tez No: 900575
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Doğu Asya'daki bölgesel finansal işbirliği nispeten yeni bir gelişmedir. Bu işbirliği, Asya Finansal Krizi'nden bu yana gelişmeye başlarken, 2008 Küresel Finansal Krizi'nden sonra daha da güçlendi. Bu çalışma, Doğu Asya'da bölgesel finansal işbirliğine ilişkin literatürü incelemektedir. Literatür bu süreci ayrışma/yeniden bağlanma ve dışlama/dahil etme kavramları yoluyla ele almaktadır. Bu düşünce tarzının, bölge içi ve bölgeler arası birbirine bağımlılık analizinde değeri vardır. Ancak, tartışılacağı gibi, bu tür ikilikler, Doğu Asya'nın kimliğinin bölgesel olana ve Batı'nın kimliğinin ise küresel olana sabitlenmesine neden olmaktadır. Bu perspektif, Batı'yı kendisini yalnızca bölgede yeniden üretebilen bir aktör olarak anlarken, Doğu Asya'yı ise kendisini küresel olarak yeniden üretebilen bir aktör olarak ele alıyor. Bu argümanları detaylandırmak için bu tez, bölgenin, etkisi bölgeyi aşan iki ülkesine, Asya Finansal Krizi'nden sonra bölgesel finansal işbirliğine doğru atılan ilk adımlarda Japonya'nın rolüne ve Küresel Finansal Kriz'den sonra Çin'in artan rolüne odaklanmakta, bu çerçevede Çin'in kendi para birimini uluslararasılaştırması, Asya Altyapı Yatırım Bankası adlı kurumu kurması ve küresel finansal yönetişim sürecinde pozisyonunu artırması konuları üzerinden Çin'in küresel finansal yönetişimde artan rolünü vurgulamaktadır. Bu gelişmeleri ve Çin'in kendisini küresel bir aktör olarak yeniden üretebilen bir ülke olduğunu göz önünde bulunduran bu çalışma sonuç olarak, bölgesel finansal gelişmeleri analiz ederken ayrışma ve yeniden bağlanma problematiğinin ötesine geçen yaklaşımlara ihtiyaç duyulduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Financial cooperation within East Asia has been a relatively novel development. It began to improve after the Asian Financial Crisis in 1997, while the 2008 Global Financial Crisis saw the further enhancement of this cooperation process. This exploratory study analyzes the literature on regional financial cooperation in East Asia. It argues that the literature mainly explores the financial cooperation process in the region via conceptions such as decoupling/recoupling and/or exclusion/inclusion. This line of thinking has an inherent merit on determining the level of intra-regional and inter-regional interconnectedness. However, as it will be argued, such dichotomies also fix the identities of East Asia to what is regional, and the identity of the West to what is global. This brings the understanding that the former can only reproduce itself as a regional phenomenon while the latter can assume a global position. To elaborate on this argument, this thesis focuses on the role of Japan in the early steps towards regional financial cooperation after the Asian Financial Crisis, and the increased role of China after the Global Financial Crisis, as two significant powers of the region whose influence goes beyond the region. Problematizing the growing influence of China in the global financial governance as China pushes for the internationalization of Renminbi, has made a novel Chinese-led institution named Asian Infrastructure and Investment Bank, and increases its position in the decision-making procedures of the International Monetary Fund, the thesis will argue that these financial initiatives make China a global actor who can reproduce itself in the global sphere. Hence, financial developments in the region need to be analyzed via theoretical approaches that question the issue beyond the decoupling/recoupling problematic.