Büyük Selçuklu devletinin Türkmen politikası
The Turkmen policy of great Seljuks state
  1. Tez No: 483261
  2. Yazar: MEVLÜT GÜNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM KOCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Büyük Selçuklu Devleti ve Türkmen/Oğuz ilişkileri, geçmişten günümüze büyük ilgi görmüş ve konu hakkında farklı görüşler ileri sürülmüştür. İleri sürülen görüşler konunun aydınlatılması bakımında bütünlük arz etmediğinden yeterli değildir. Bu nedenle dönem şartlarını sistemleştirerek bizlere aktaran İbn Haldun'un bakış açısından konuyu ele alarak siyasal, sosyal, ekonomik ve askeri yönleriyle izah etmeye çalıştık. Yapmış olduğumuz incelemelerde, Selçuklular döneminde meydana gelen devlet ve toplum temelli değişimin, mevcut şartlar nazariyesinde yaşanılması gereken bir süreç olduğu anlaşılmıştır. Bu değişim neticesinde ortaya çıkan Türkmen meselesi, Selçuklu hükümdarlarının akılcı siyasetleriyle hem devlet hem de batı Türklüğü için olumlu sonuçlanmıştır. Diğer taraftan devletin yıkılışına sebep olan Oğuz İsyanı ise Selçuklu Devleti'nin kuruluş ve gelişme döneminde İbn Haldun'un öne sürdüğü sistematiğin bir sonucu olmamakla birlikte yıkılış sürecinin bir parçasıdır. Bu nedenle kuruluş ve gelişme dönemi Selçuklu-Türkmen ilişkilerine kısmen benzerlik gösteren isyan, mahiyeti ve sonuçları bakımından büyük farklılıklar içermektedir. Bununla birlikte kuruluş ve gelişme süreci Selçuklu-Türkmen ilişkileri ile yıkılış sürecindeki Oğuz İsyanı Selçukluların Türkmen politikasının tamamını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Great Seljuk State and Turkmen/Oghuz relations have received great interest from past to present and different opinions have been put forward about the subject. However, these opinions have not been adequate to illuminate the subject since they do not show any integrity. For this reason, we tried to explain the issue from the political, social, economic and military aspects of Ibn Khaldun's point of view. The state and society based developments occurring during the Seljuk period was taken as a process that needed to be lived through in the light of the existing conditions. The Turkmen issue, which emerged as a result of this process, has been favorably dealt with for both the state and western Turkishness by the rational policies of the Seljuk rulers. While The Oghuz rebellion was not a product of the system argued by Ibn Khaldun during the establishment and development periods of the Seljuk State, it was a part of the process of the collapse of the state. Therefore, the rebellion resembling the Seljuk-Turkmen relations of foundation and development periods of the state, has great differences in nature and results. Together with the Seljuk-Turkmen relations of foundation and development periods and the Oghuz rebellion in the period of the collapse of the state includes the entire Turkmen policy of the Seljuks.